BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Parlament neschválil návrh poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), aby sa zrušil súbeh výpovednej lehoty a odstupného pri prepustení zamestnanca z organizačných dôvodov. Podľa jeho návrhu, ktorý predložil v druhom čítaní k vládnemu návrhu novely Zákonníka práce, mal mať zamestnanec rovnako ako v minulosti pri prepustení na výber medzi dvojmesačným odstupným alebo dvojmesačnou výpovednou lehotou. Tento návrh ešte pred samotným hlasovaním odporúčal neschváliť minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Ako uviedol, ide o dramatickú zmenu a preto nie je vhodné, aby sa takáto zmena prijímala týmto spôsobom. „Malo by sa to prerokovať v rámci tripartity a v rámci pripomienkového konania,“ zdôraznil minister.
Národná rada SR tiež neschválila pozmeňujúci návrh poslanca Igora Matoviča (klub SaS), ktorý by umožnil zamestnancom dohodnúť sa so zamestnávateľom, aby namiesto stravných poukážok dostávali príspevok na stravovanie. Aj v tomto prípade minister práce Jozef Mihál poslancov žiadal návrh neschváliť, keďže by sa mal najprv prerokovať v rámci tripartity a počas pripomienkového konania.
Vládna novela pracovného kódexu, ktorú schválil parlament, súvisí s potrebou zapracovania príslušných európskych smerníc do slovenského právneho poriadku. Zamestnanca a zamestnankyňu by mal zamestnávateľ podľa novely zákona od začiatku apríla tohto roka zaradiť späť do práce aspoň za takých podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú alebo rodičovskú dovolenku.
Zamestnanec a zamestnankyňa by mali mať právo na prospech z akéhokoľvek zlepšenia, ktoré by vo vzťahu k ich pracovným podmienkam nastalo, ak by nenastúpili na príslušnú dovolenku. „Zamestnanec, ktorý sa vráti po skončení rodičovskej dovolenky, bude mať právo požadovať od zamestnávateľa, aby bol zaradený na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko,“ uvádza ministerstvo práce.
Poslanci v utorok neschválili ani novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach od poslanca Ľudovíta Jurčíka (SaS), ktorou sa mala zmeniť štruktúra vedenia Regulačného úradu, ktorý stanovuje ceny energií.