TUNIS 26. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná policajná organizácia Interpol vydala príkaz na zatknutie zvrhnutého tuniského prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího po tom, ako o to v stredu požiadali tuniské úrady. Organizácia požiadala svoje členské krajiny vrátane Saudskej Arábie, kam bin Alí po 23 rokoch vlády v Tunisku utiekol, o „vyhľadanie, lokalizovanie a predbežné zatknutie“ tuniského exprezidenta až do jeho vydania do Tuniska. Zatykač sa týka bin Alího a šiestich členov jeho rodiny vrátane jeho manželky Leily Trabelsiovej, píše sa vo vyhlásení Interpolu.
Prezidenta a jeho klan chcú súdiť za „nezákonné obohacovanie sa a za nelegálny vývoz peňazí a cenností do zahraničia“. Za mrežami sa v Tunisku nachádza už niekoľko členov prezidentovej rodiny.
Protesty v Tunisku:
O pomoc Interpolu požiadali tuniské úrady
Tuniské úrady v stredu vyzvali medzinárodnú policajnú organizáciu Interpol, aby im pomohla chytiť zosadeného prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího, manželku Leilu Trabelsiovú a ďalších členov jeho rodiny. Dnes už bývalý líder Tuniska spolu s rodinou ušiel z vlasti do Saudskej Arábie počas prevratu 17. januára, keď v krajine vyhlásili vládu národnej jednoty. Na tlačovej besede v Tunise o tom informoval minister spravodlivosti Lazar Karuí Chebí.
Prezidenta a jeho klan chcú súdiť za „nezákonné obohacovanie sa a za nelegálny vývoz peňazí a cenností do zahraničia“. Za mrežami sa v Tunisku nachádza niekoľko členov prezidentovej rodiny. Medzinárodný zatykač vydal Tunis aj na synovca a brata prezidentovej manželky. Interpol bude pomáhať tiež pri zadržaní prezidentovho zaťa.
Nepokoje v Tunisku cez fotoobjektív:
Pri nepokojoch v Tunisku zahynulo celkovo až 78 ľudí
Počas takmer mesiac trvajúcich nepokojov v Tunisku prišlo o život celkovo až 78 ľudí. Iinformoval o tom tamojší minister vnútra Ahmad Friá. Doteraz pritom úrady vo svojich oficiálnych stanoviskách uvádzali asi štyrikrát menší počet obetí protivládnych demonštrácií.
Demonštrácie si vyžiadali 78 obetí
V Tunisku už majú dočasnú vládu
Tuniský premiér Muhammad al-Ghannúší medzitým v pondelok informoval o vytvorení novej dočasnej vlády národnej jednoty, ktorá krajinu privedie k prezidentským a parlamentným voľbám. Tie by sa podľa tuniskej ústavy mali uskutočniť do dvoch mesiacov po zosadení dlhoročného prezidenta bin Alího, podľa opozície však prípravy môžu trvať až pol roka. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun medzitým vyzval tuniské vedenie, aby zabezpečilo „urýchlené obnovenie vlády zákona“, pričom vyjadril „extrémne znepokojenie“ nad pokračujúcim násilím v krajine.