- aktualizované 23. marca 22:24
Bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová, ktorá bola prvou ženou v tomto úrade, zomrela na rakovinu. Informovala o tom jej rodina. Rodáčka z Prahy sa dožila 84 rokov.
„Bola obklopená rodinou a priateľmi,“ uviedla rodina na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
Prezident Bill Clinton si ju vybral za šéfku diplomacie v roku 1996 a na tomto poste strávila posledné štyri roky Clintonovej administratívy. Bola v tom čase najvyššie postavenou ženou v dejinách americkej vlády.
Madeleine Albrightová
sa narodila 15. mája 1937 v Prahe ako Marie Jana Korbelová. Od roku 1939 žila v zahraničí, najprv vo Veľkej Británii a neskôr v USA. Americkou občiankou sa stala v roku 1957.
Od 70. rokov bola činná v Demokratickej strane. Bola poradkyňou Rady pre národnú bezpečnosť, v rokoch 1993 – 1997 pôsobila ako veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN a v rokoch 1997 – 2000 bola ministerkou zahraničia USA.
Prezident Barack Obama jej v máji 2012 udelil Prezidentskú medailu slobody.
Reakcie osobností
„Len málo lídrov bolo tak dokonale stvorených pre časy, v ktorých slúžili,“ skonštatoval vo vyhlásení bývalý americký prezident Bill Clinton, v ktorého administratíve pôsobila ako ministerka zahraničných vecí.
„Ako dieťa v Európe zmietanej vojnou, Madeleine a jej rodina museli dvakrát ujsť zo svojho domova. Keď koniec studenej vojny priniesol novú éru globálnej vzájomnej závislosti, stala sa americkým hlasom v OSN, potom prevzala kormidlo ministerstva zahraničných vecí, kde bola vášnivou silou pre slobodu, demokraciu a ľudské práva,“ vyjadril sa a Albrightovú označil za „jednu z najlepších ministeriek zahraničia, vynikajúcu veľvyslankyňu pri OSN, úžasnú profesorku a výnimočnú ľudskú bytosť“.
„Ako prvá žena na poste americkej šéfky diplomacie, Madeleine Albrightová pomohla priniesť mier na Balkán, vytvorila cestu pre pokrok v niektorých z najnestabilnejších kútov sveta a bola zástankyňou demokratických hodnôt. A ako imigrantka vniesla do svojej priekopníckej kariéry jedinečnú a dôležitú perspektívu,“ uviedol vo vyhlásení bývalý prezident Barack Obama.
„Laure a mne správy o smrti Madeleine Albrightovej zlomili srdcia,“ reagoval bývalý americký prezident George W. Bush.
„Žila americký sen a pomohla iným uskutočniť ho… Výnimočne slúžila ako ministerka zahraničia narodená v zahraničí, ktorá z prvej ruky chápala dôležitosť slobodných spoločností pre mier v našom svete. Rešpektujem jej lásku ku krajine a službe verejnosti, a spoločne s Laurou sme vďační, že sme Madeline Albrightovú mohli nazývať našou priateľkou,“ uviedol.
Americká veľvyslankyňa pri Organizácii Spojených národov (OSN) Linda Thomas-Greenfield označila Albrightovú za „priekopníčku a výnimočnú osobnosť“.
Medzi osobnosťami, ktoré na správy o jej úmrtí reagovali, bol aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, podľa ktorého bola Albrightová „silou slobody“ a „otvorenou zástankyňou NATO“.
Prezidenta Joea Bidena a ministra zahraničia Antonyho Blinkena o jej úmrtí informovali počas letu na mimoriadny samit NATO v Bruseli.
Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránok www.bbc.com a edition.cnn.com.