Zomrel prvý muž na Mesiaci, Neil Armstrong

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Armstrong
Zľava: Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Eugene Aldrin Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Vo veku 82 rokov zomrel v sobotu prvý muž na Mesiaci, Neil Armstrong.

Informujú o tom americké médiá. Armstrong pritom tento mesiac, len dva dni pred svojimi narodeninami, ktoré oslávil 5. augusta, podstúpil srdcový bypass na uvoľnenie koronárnych artérií.

S ľútosťou vám oznamujeme, že Neil Armstrong podľahol komplikáciám kardiovaskulárneho ochorenia,“ uviedla vo vyhlásení rodina.

Ako dodali, Neil bol milujúcim manželom, otcom, starým otcom, bratom a priateľom. Bývalý astronaut žil v oblasti Cincinnati s manželkou Carol.

Neil Armstrong sa po malom kroku z rebríka stal 20. júla 1969 prvým človekom, ktorý pred očami stoviek miliónov televíznych divákov a diváčok na celom svete vykročil na povrch Mesiaca.

Obrazom: Zomrel Neil Armstrong

Prví ľudia na Mesiaci
Zľava: Edwin Eugene Aldrin, Neil Armstrong a Michael Collins pózujú v blízkosti svojej vesmírnej lode. Foto: SITA/AP

Prví ľudia na Mesiaci
Astronaut Edwin Aldrin Jr., pilot lunárneho modulu na povrchu Mesiaca. Foto: SITA/AP
Prví ľudia na Mesiaci
Neil Armstrong na stretnutí s prezidentom USA Barackom Obamom. Foto: SITA/AP
Prví ľudia na Mesiaci
Raketa Saturn V, ktorá vypustila Neila Armstronga, Buzza Aldrina a Michaela Collinsa na Apollo 11. Foto: SITA/AP
Prví ľudia na Mesiaci
Ľudská stopa na Mesiaci, ktorú zanechal jeden z posádky Apolla 11. Foto: SITA/AP

Týmto krokom, ktorý vytvoril prvú ľudskú stopu na mimozemskom vesmírnom telese, si zabezpečil postavenie hrdinu.

Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo,“ boli jeho prvé slová po tom, ako vykročil na mesačný povrch.

Veta sa navždy zapísala do histórie a na Zemi snáď nie je človek, ktorý by ju nepoznal. Zrnitý čierno-biely prenos vtedy podľa odhadov sledovalo asi 500 miliónov ľudí na celom svete.

Práve on, ako veliteľ misie Apollo 11 oznámil pozemskej kontrole, že úspešne pristáli: „Houston, tu je základňa Tranquility. Orol pristál.

Video: Prví ľudia na mesiaci

Neil Armstrong
Foto: SITA/AP

Spolu s Buzzom Aldrinom strávil skúmaním mesačného povrchu asi dve a pol hodiny.

Napriek neforemným vesmírnym skafandrom sa Armstrong a Aldrin pomaly pohybovali po Mesiaci a vyskúšali si jeho gravitáciu, ktorá je asi šesťkrát menšia ako na Zemi.

Fotografovali, zbierali vzorky kameňov a pôdy a rozmiestnili vedecké prístroje.

Okrem toho na povrch Mesiaca umiestnili americkú vlajku a doštičku s nápisom: „Na tomto mieste ľudia z planéty Zem po prvý raz vstúpili na Mesiac. Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva.“

Astronauti sa vrátili na Zem 24. júla. Slávna misia Apolla 11 bola Armstrongovou druhou a poslednou cestou do vesmíru. V septembri 1966 bol spolu s Davidom Scottom členom misie Gemini 8.

Narodil sa 5. augusta 1930 ako Neil Alden Armstrong v meste Wapakoneta, v americkom štáte Ohio. Už od malička ho fascinovali lietadlá a ako tínedžer pracoval na neďalekom letisku. Ako 15-ročný absolvoval kurzy lietania a na 16. narodeniny získal licenciu pre pilotov. Ako pilot amerického letectva absolvoval počas Kórejskej vojny 78 leteckých misií.

Študoval letecké inžinierstvo na Purdue University v Indiane a neskôr získal magisterský titul z vesmírneho inžinierstva na University of Southern California. V roku 1955 sa stal testovacím pilotom na Edwardsovej leteckej základni v Kalifornii, kde vyskúšal viac ako 50 rôznych typov lietadiel. O sedem rokov neskôr ho americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vybral do tréningového programu pre astronautov v texaskom Houstone. Po odchode z NASA v roku 1971, Armstrong učil vesmírne inžinierstvo na University of Cincinnati.

Napriek celosvetovej sláve sa počas celého zvyšku svojho života vyhýbal svetlám reflektorov. V roku 2005 v rozhovore pre CBS uviedol, že si nezaslúžil pozornosť, ktorú mu celý svet venoval za to, že bol prvým mužom na Mesiaci.

Nevybrali ma, aby som bol prvý. Vybrali ma len ako veliteľa toho letu a okolnosti ma napokon dostali do tejto úlohy,“ vysvetlil.

V roku 2010 verejne kritizoval amerického prezidenta Baracka Obamu za rozhodnutie zrušiť plány NASA na návrat na Mesiac. Tento krok označil za „zničujúci“ pre americký vesmírny program.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Reakcie osobností na úmrtie Neila Armstronga:

„Neil Armstrong bol hrdina nielen svojho obdobia, ale všetkých čias. Ďakujeme ti, Neil, za to, že si nám ukázal, akú silu má jeden krok“ (Barack Obama; prezident Spojených štátov amerických)

„Mal som to šťastie byť jedným z členov tej misie a letieť s výnimočným testovacím pilotom Neilom Armstrongom v lunárnom module Eagle. Je mi veľmi ľúto, že spolu nebudeme na 50. výročí tejto misie v roku 2019. Celý vesmír, letecký a kozmický svet je veľmi zarmútený z tejto správy. Stratili sme výborného hovorcu a lídra kozmického programu“ (Buzz Aldrin; Armstrongov kolega z misie Apollo 11, druhý muž na Mesiaci)

„Bol najlepší a bude mi veľmi chýbať“ (Michael Collins; pilot veliteľského modulu misie Apollo 11)

„Tak dlho ako budú historické knihy, tak dlho v nich bude Neil Armstrong. Okrem toho, že ide o jedného z najväčších amerických bádateľov, Neil bol známy aj svojou láskavosťou a pokorou, ktorá je príkladom pre nás všetkých. Sme na začiatku novej éry v skúmaní vesmíru a stojíme na pleciach Neila Armstronga. Trúchlime nad stratou priateľa, astronauta a skutočného amerického hrdinu“ (Charles Bolden; šéf amerického Úradu pre letectvo a vesmír – NASA)

„Neil Armstrong má oddnes miesto v sieni hrdinov. Mesiacu bude chýbať jeho prvý syn z planéty Zem“ (Mitt Romney; americký republikánsky kandidát na prezidenta)

„Možno neexistuje väčší Američan, ktorý nás o sebe naučil tak veľa, a ktorý nám ukázal, čo všetko môžeme dosiahnuť“ (Joe Biden; americký viceprezident)

„RIP Neil Armstrong. Bol mojou prvou inšpiráciou pri myšlienke vesmírnej turistiky. Bol to hrdina pre všetkých, ktorí pozerajú smerom k hviezdam a snívajú“ (Richard Branson; britský miliardár a humanista, podnikateľ v oblasti vesmírnej turistiky)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Neil Armstrong