- aktualizované 10. februára 2022, 13:50
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) spúšťa petičnú akciu, ktorej cieľom je iniciovanie referenda za viac volebných obvodov pre voľby do Národnej rady SR (NR SR). Predseda ZMOS-u Branislav Tréger o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii.
„Chceme dosiahnuť, aby ľudia z regiónov dokázali reprezentovať Slovensko v parlamente. V regiónoch máme veľa kvalitných ľudí, boli by sme radi, aby sa tieto kapacity využili,“ ozrejmil Tréger. Prekáža mu tiež, že počty poslancov v parlamente nezodpovedajú vždy počtu obyvateľov jednotlivých krajov.
Petíciu už má ZMOS pripravenú
Pripomenul, že ZMOS sa téme volebných obvodov venuje už dlhšiu dobu a na vlaňajšom sneme združenia bola táto otázka schválená ako jedna z priorít.
„Chceme, aby tí lídri, ktorí sa nachádzajú v jednotlivých krajoch, mali možnosť nejakým spôsobom ovplyvňovať život svojich občanov. Chceme, aby tí ľudia, ktorí sú lídrami v jednotlivých regiónoch, sa dostali na kandidátky jednotlivých politických strán a reprezentovali občanov v jednotlivých regiónoch,“ zdôraznil Tréger.
V koalícii nevidno vôľu na zrušenie jedného volebného obvodu, úprave je najviac naklonená strana Za ľudí
Doplnil, že podľa jeho názoru sa problémy v regiónoch nie vždy riešia na celonárodnej úrovni. Má na mysli napríklad potravinové púšte na Slovensku či zvýšenie nákladov na bývanie na juhu Slovenska. Petícia týkajúca sa volebných obvodov je už podľa neho pripravená.
Samosprávy chcú byť súčasťou riešení
Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS-u, pripomenul, že podľa prieskumu verí samosprávam viac ako 70 percent ľudí a samosprávy chcú preto byť súčasťou riešení, nie súčasťou problémov.
„Ten problém, na ktorý dnes poukazujeme, je nedostatočné zastúpenie jednotlivých regiónov v parlamente,“ spresnil.
V parlamente chýba viac ľudí z regiónov
Primátorka Púchova Katarína Heneková poukázala, že hoci má Trenčiansky kraj 590-tisíc obyvateľov, v parlamente má na počet poslancov len štvorpercentné zastúpenie, teda je tam len sedem poslancov.
„Je dôležité, aby výstup z regiónu prišiel. Preto by sa do parlamentu malo dostať viac ľudí z regiónov. Keď bude mať volič v Trenčianskom kraji na kandidátke ľudí zo svojho okolia, ktorých pozná, tak verím, že im svoj hlas dá,“ povedala.
Pripomenula, že práve pandémia koronavírusu ukázala, že samosprávy ostali v mnohých problémoch osamotené. „V parlamente ani netušia, s akými problémami sa samosprávy stretávajú,“ dodala.
Samosprávy sú pod tlakom pre zdražovanie energií, ZMOS hovorí o okliešťovaní výdavkov na služby
Starosta obce Košeca (okres Ilava) Radomír Brtáň chce, aby sa do politiky hlásil čoraz väčší počet ľudí z regiónov.
„Toto je naším cieľom. Budeme radi, ak všetci šikovní ľudia z regiónov, ktorí budú mať záujem postúpiť do vysokej a vrcholovej politiky, dostanú priestor práve zmenou volebného systému,“ povedal.
Rezort vnútra už organizuje okrúhle stoly
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) poukazuje na programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zaviazala začať odbornú diskusiu, ktorej cieľom bude analýza úpravy volebného systému a zmeny volebných obvodov do NR SR.
KDH víta petíciu za viac volebných odvodov, chce ju spojiť s komunálnymi voľbami
Rezort už pod vedením štátneho tajomníka Jána Lazara organizuje za účasti poslancov vládnej koalície okrúhle stoly s cieľom, okrem iného, politicky odsúhlasiť obsah a rozsah zmien tzv. volebného zákona.
„Pre rezort vnútra je dôležité nájsť zhodu najprv na politickej úrovni, a potom následne do procesu zapojiť aj ostatné profesijné a stavovské združenia, ako ZMOS, Únia miest Slovenska, SK8 a podobne,“ píše sa v stanovisku MV SR, ktoré poskytol jeho tlačový odbor.
Trvalý pobyt kandidáta ani predtým nezavážil
MV SR pripomína, že o požiadavke na zmenu volebných obvodov vie, no poukazuje na to, že ani v minulosti do roku 1994 pri tvorbe kandidátnych listín nezohrával trvalý pobyt kandidáta na území volebného obvodu úlohu.
„Výsledok výpočtu mandátov získaných politickými stranami podľa právnych predpisov do roku 1994 a podľa právnych predpisov po zrušení volebných obvodov pre voľby v roku 1994 je totožný. Dokonca počet Bratislavčanov zastúpených v NR SR bol vo voľbách podľa volebných obvodov vyšší, ako keď v roku 2020 tvorila SR jeden volebný obvod,“ poukazuje ministerstvo vnútra.
ZMOS vyzvalo vládu na zrušenie jedného volebného obvodu, problémom je chabé zastúpenie regiónov v NR SR
Verí, že ZMOS bude aj naďalej uprednostňovať pred jednostrannými vyhláseniami skôr formu partnerskej diskusie, podobnej, akú malo s ministerstvom vnútra začiatkom tohto roku.