ŠTRBSKÉ PLESO 10. februára (WEBNOVINY) – Rada Združenia miest a obcí Slovenska oceňuje prijatie novely zákona o obecnom zriadení. Prijatím novely sa podľa ZMOS naplnil zámer zlepšiť fungovanie miestnej územnej samosprávy. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora nesúhlasí s tým, že novela výrazne posilnila právomoci starostov a primátorov. Jediné ustanovenie, pri ktorom si to môže niekto myslieť, je podľa Sýkoru spôsob voľby viceprimátora. Podľa Sýkoru je prirodzené, že zástupca primátora alebo starostu by mal byť jeho najbližší človek. „Starosta si určí svojho zástupcu, ak to neurobí v určenom termíne, tak poslanci schvália zástupcu, ako si oni prajú,“ povedal Sýkora. Cieľom tohto ustanovenia má byť, aby v každom meste a obci bol zástupca primátora alebo starostu, čo sa doteraz podľa Sýkoru obchádzalo.
Poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev majú podľa Sýkoru iniciatívnu a kontrolnú funkciu. Primátori a starostovia dostali novelou zákona možnosť vydávať organizačný poriadok úradu. „Ale objem finančných prostriedkov je stále v rukách zastupiteľstva,“ povedal Sýkora. Za výkon kompetencie nesie zodpovednosť primátor alebo starosta. Tento systém funguje aj na úrovni regionálnych samospráv a doteraz to podľa Sýkoru nikto nekritizoval. Všetky zmeny obsiahnuté v novele vychádzali podľa Sýkoru z praxe a skúsenosti z bežného života. „Z našej strany sme sa snažili urobiť pre vylepšenie súčasného stavu čo najviac a odstrániť tie problémy, na ktoré poukazovali občania aj médiá,“ povedal Sýkora.
Doteraz sa však nepodarilo doriešiť otázku vzdelania kandidátov na starostov a primátorov. Aj v súčasnosti sú obce, na ktorých čele stojí starosta, ktorý nemá ukončené ani základné vzdelanie. „Bola to téma, ktorú sme rozoberali, ale nedoriešili sme to,“ povedal Sýkora. Združenie miest a obcí Slovenska však má podľa Sýkoru ambíciu zabrániť tomu, aby funkciu „prvého muža v meste alebo obci nemal človek, ktorý nemá na to.“ Nedoriešená je aj otázka, keď sa do funkcie starostu alebo primátora dostane osoba, ktorá spáchala trestný čin. Tieto veci musia podľa Sýkoru riešiť volebné zákony. Podľa platnej legislatívy je podľa Sýkoru možné od starostov a primátorov vyžadovať len následné vzdelávanie po zvolení do funkcie. „Nič iné nám súčasná legislatíva neumožňuje,“ povedal Sýkora. Starostom a primátorom sa tak naďalej môže stať osoba aj bez ukončeného základného vzdelania.
SITA