Zmajkovičová vie, prečo jej bufety neprešli v parlamente

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zmajkovicova jarjabek
Zľava: Poslanci za stranu Smer-SD Dušan Jarjabek a Renáta Zmajkovičová. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Ponuka v školských bufetoch sa zatiaľ neobmedzí. Vládny Smer-SD v utorok schválil novelu školského zákona, ktorou poslankyňa strany Renáta Zmajkovičová chcela zakázať nezdravé potraviny v školských bufetoch.

Poslanci však vyhoveli pripomienke prezidenta Andreja Kisku a z návrhu vypustili zoznam zakázaných potravín v školských bufetoch. Kiska, ktorý novelu vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie, navrhol zoznam vypustiť preto, lebo ho považoval za neurčitý, nejednoznačný a nezrozumiteľný. Na návrh predsedu parlamentu Petra Pellegriniho vláda spolu s poslancami pripraví riešenie problematiky stravovania v školských bufetoch.

Slovensko podľa Zmajkovičovej nie je pripravené

Slovensko podľa poslankyne NR SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD) ešte nie je pripravené legislatívne riešiť zdravé stravovanie sa detí v školských bufetoch. Ako povedala v utorok pre agentúru SITA, téma, ktorú riešila vlastným poslaneckým návrhom, nadobúda svetový trend. „V každom prípade je to začiatok cesty k tejto dobrej myšlienke. Množstvo poslancov Smeru, ale aj opozície, pochválilo myšlienku, len si nevedeli predstaviť jej legislatívne riešenie,“ vyhlásila.

Zmajkovičová pripomenula začiatok legislatívnej cesty v obmedzovaní reklamných plôch, s ktorým prišla pred časom. „Začiatok nebol úspešný, ale nakoniec sa našla aj legislatívna cesta,“ zdôraznila. Zmajkovičová je presvedčená, že sortiment v školských bufetoch a automatoch v školách sa dočká tiež legislatívneho riešenia.

„Nezabúdajme na dlhý proces obmedzovania fajčenia, ktorý sa tiež dostal do zákona. O téme, ktorú som otvorila a vyvolala celoslovenskú diskusiu, sa hovorilo viac ako o rozpočte,“ uviedla. Zmajkovičovej návrh podporila Celoslovenská sekcia školského stravovania Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy, ktorá premiérovi a poslancom NR SR napísala aj podporný list.

Kiskovi sa nepozdávala definícia

Zmajkovičovej novela mala zakázať na školách predaj doplnkových jedál typu rýchleho občerstvenia, potravín s obsahom soli nad 1,5g/100g hmotnosti, sladkých pekárenských a cukrárenských výrobkov s nižším ako tretinovým podielom ovocnej alebo mliečnej zložky, cukroviniek alebo cukrárskych výrobkov balených aj voľných. Zo školských zariadení sa mali stratiť aj zmrzliny, nanuky alebo mrazené ovocné drene, nápoje s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu, energetické nápoje a ochutené nápoje vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod štyri gramy na 100 mililitre obsahu.

Podľa prezidenta však nie je jasné, ktoré jedlá sú doplnkové jedlá typu rýchleho občerstvenia. „Rýchle občerstvenie je síce všeobecne zaužívané a používané slovné spojenie, chýba však jeho zákonná definícia, respektíve jeho obsahové vymedzenie,“ konštatoval Kiska. Pri zákaze predaja cukroviniek a cukrárenských výrobkov balených aj voľných, ako aj ochutených nápojov, nie je jasné, o aké výrobky ide. Podľa prezidenta pri ochutených nápojoch môže ísť aj o mliečne nápoje, ktoré nemusia patriť medzi nezdravé nápoje. Za porušenie zákona mala hroziť pokuta od 50 do 500 eur.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) upozorňovala, že Zmajkovičovej právna norma sa neopiera o žiadne odborné závery a nepredchádzala jej žiadna odborná diskusia. Poslancov preto komora žiadala, aby návrh obmedzujúci predaj takmer všetkých potravín nepodporili.

Skolka
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík

Právna garancia miesta v škôlke nebude

Slováci nebudú mať právnu garanciu miesta v škôlke, teda zákonné právo umiestniť dieťa v materskej škole alebo detskej skupine. Vládny Smer-SD v utorok v parlamente zamietol návrh zákona o zabezpečení predškolskej starostlivosti, v ktorej právnu garanciu miesta v škôlke navrhoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Podpredseda strany Sieť presadzoval, aby každému rodičovi, ktorý do 31. marca oznámi, že chce svoje dieťa umiestniť v škôlke, obec musela vyhovieť a zabezpečiť starostlivosť o dieťa.

„Táto situácia postihuje tisíce rodín. Znamená to existenčné ohrozenie pre mladé rodiny, pretože žiť dlhodobo z jedného platu je veľmi náročné. Návrat oboch rodičov do práce po uplynutí rodičovskej dovolenky je často otázkou prežitia,“ vysvetlil Beblavý. Zvýšené náklady na predškolskú starostlivosť samosprávam chce opozičný poslanec zabezpečiť zvýšením výnosu podielových daní pre mestá a obce na úroveň 70,3 percenta.

Tisícky žiadostí zamietli

Beblavý zdôraznil, že systém predškolskej garancie roky funguje napríklad v Nemecku. Návrh opozičného poslanca umožňuje aj vznik tzv. detských skupín, aby starostovia v menších obciach nemuseli vynakladať neúmerne vysoké prostriedky na budovanie škôlok.

„Považujem za optimálne riešenie tam, kde je málo detí, aby nemuseli zriaďovať škôlku. Môže sa v dedine vybrať jedna pani, ktorá bude strážiť päť detí, ak splnia nejaké minimálne podmienky. Nemusia preto budovať budovu pre pár detí,“ vysvetlil Beblavý.

Pre školský rok 2013/2014 podľa údajov z Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) nevyhoveli škôlky pod samosprávami okolo 8900 žiadostiam. Nedostatok kapacít je najmä v Bratislavskom a Žilinskom kraji. V Bratislavskom kraji podľa údajov ÚIPŠ bol vlani počet nevybavených žiadostí okolo 4600, čo predstavuje 48,4 percenta z celkového počtu nevybavených žiadostí. V Žilinskom kraji ich nevybavili zhruba 1000.

Ministerstvo zafinancuje rozširovanie kapacít škôlok

Na základe schválnej novely školského zákona bude môcť ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu financovať zvyšovanie kapacít materských škôl. Do roku 2020 by sa tak do materských škôl malo dostať 95 percent detí od štyroch do šiestich rokov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ministerstvo školstva vypíše na začiatku budúceho roka výzvy pre mestá a obce, ktoré sa môžu uchádzať o 10 miliónov eur na zvýšenie kapacít materských škôl. Zriaďovatelia materských škôl budú môcť peniaze využiť napríklad na prístavbu, nadstavbu, prispôsobenie priestorov bývalých materských škôl a detských jasieľ na triedy materských škôl.

Rovnako môžu adaptovať aj iné priestory, najmä nedostatočne využívané priestory základných aj stredných škôl, prípadne aj vystavať nové materské školy. „Vláda Slovenskej republiky považuje rozvoj materských škôl za jednu zo svojich hlavných priorít,“ povedal začiatkom decembra minister školstva Juraj Draxler a dodal, že vyhlásenie výzvy bude znamenať v oblasti rodinnej politiky a osobitne v oblasti podpory mladých rodín významný pozitívny krok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj DraxlerMiroslav BeblavýRenáta Zmajkovičová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky