Rusi získali zlatý hetrik na majstrovstvách sveta v plávaní, Sjöströmová dohmatla na 100 m ako druhá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hungary Swimming Worlds
Britskí plavci Duncan Scott, James Guy, Nicholas Grainger a Stephen Milne, zľava, získali v štafete zlatý kov. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 28. júla (WebNoviny.sk) – Americká reprezentantka Simone Manuelová sa stala svetovou šampiónkou na 100 m voľný spôsob na majstrovstvách sveta v plávaní v dlhom bazéne v Budapešti.

Švédska plavkyňa sa zmierila so striebrom

Časom 52,27 s nechala za sebou najväčšiu favoritku a čerstvú svetovú rekordérku (51,71 s) na tejto trati Švédku Sarah Sjöströmovú. Tá sa tretíkrát v rade musela uspokojiť na MS v dlhom bazéne „len“ so striebrom. Ako tretia dohmatla Dánka Pernille Blumeová. Pre dvadsaťročnú Manuelovú je to prvý individuálny titul zo seniorských MS v dlhom bazéne.

Zároveň je na 100 m voľný spôsob aj úradujúcou olympijskou šampiónkou z Ria de Janeiro 2016. V Budapešti brala zlato aj v ženskej a miešanej štafete na 4 x 100 m voľný spôsob.

„Chcela som ísť podľa môjho súťažného plánu, teda pohodlne a rýchlo na prvej päťdesiatke. Cítila som sa veľmi dobre. Po olympijskom zlate som na sebe cítila veľký tlak, ale dokázala som ho zvládnuť, takže som šťastná. Posledné dva až tri metre boli ťažké, horeli mi nohy, ale zaťala som sa a sústredila len na dohmat,“ prezradila pre oficiálnu stránku šampionátu Manuelová.

Veľký súboj dvoch rivaliek

Ďalší veľký súboj medzi sebou zviedli dve nezmieriteľné rivalky – Američanka Lilly Kingová a Ruska Julia Jefimovová. Tentokrát si zmerali sily vo finále na 200 m prsia. Kým na 100-metrovej trati vo svetovom rekorde triumfovala Kingová, na dvojnásobnej bola úspešnejšia Ruska s dopingovou minulosťou (2:19,64 min), Američanka napokon skončila až štvrtá.

Striebro si vybojovala jej tímová kolegyňa Bethany Galatová a bronz Číňanka Š‘ Ťing-lin. Pre 25-ročnú Jefimovovú je to už piaty titul majsterky sveta v dlhom bazéne.

„Moja stratégia sa nezmenila. Odštartovala som uvoľnene, zrýchlila som na treťom úseku a vo štvrtom som do toho dala úplne všetko. Dávala som si od začiatku pozor, aby som príliš nezaostávala. Netušila som, že zaplávam tak rýchlo. Čas ma však veľmi nezaujíma, sústredila som sa len na preteky,“ vyjadrila sa Ruska. Svetový rekord z Barcelony 2013 stále „vlastní“ Dánka Rikke Möllerová-Pedersenová (2:18,11).

Rylov sa stal šampiónom po prvý raz

Premiérovým svetovým šampiónom v dlhom bazéne sa stal Rus Jevgenij Rylov, ktorý časom 1:53,61 min triumfoval vo finále na 200 m znak.

„Po pretekoch som sa cítil zle, bol som extrémne vyčerpaný. Dal som do toho všetko. Plánoval som si silný štart, aby som si tým vybudoval výhodu. Podarilo sa mi to, ale posledných 20 metrov bolo náročných. Ostatní sa ku mne približovali a bál som sa, že budú rýchlejší. Neboli a ja som šťastný, že som získal svoj prvý titul majstra sveta,“ povedal po skončení finále Rylov.

Zlatý z OH v Brazílii Američan Ryan Murphy dohmatol na druhom mieste, jeho tímový kolega Jacob Pebley získal bronz. Svetový rekord drží z Ríma 2009 takisto reprezentant USA Aaron Peirsol (1:51,92). Pozornosť si vo finále na 200 m znak vyslúžil aj ďalší Rus Kliment Kolesnikov, ktorý časom 1:55,14 o jednu stotinu sekundy prekonal vlastný juniorský svetový rekord zo semifinále.

Briti sa tešili z víťazstva v štafete

Zlatý ruský hetrik v piatok dokonal vo finále na 200 m prsia Anton Čupkov. Ten získal premiérový titul majstra sveta v dlhom bazéne vo vlastnom vylepšenom rekorde šampionátu a európskom maxime (2:06,96 min). Stupne víťazov doplnili Japonci – strieborný bol Jasuhiro Koseki, bronzový držiteľ svetového rekordu z januára tohto roku Ippei Watanabe (2:07,47).

„Som šťastný. Tvrdo som trénoval, takže veľká vďaka patrí trénerovi. Chcel som dosiahnuť dobrý čas, nečakal som až takýto. Watanabe a Koseki sú moji priatelia a zároveň silní súperi. Ruské dievčatá už zlato získali a teraz majú aspoň jedno aj muži,“ komentoval preteky Čupkov.

Vo finále mužskej štafety na 4 x 200 m voľný spôsob sa tešili zo zlata Briti. Kvarteto Stephen Milne, Nicholas Grainger, Duncan Scott, James Guy zvládlo trať za 7:01,70 min. Na striebornom stupni skončila ruská zostava, bronzoví boli Američania.

Tri juniorské svetové rekordy

Diváci v Duna aréne boli v piatok večer svedkom troch juniorských svetových rekordov. Okrem Rusa Kolesnikova zlepšila svetové maximum v juniorskej kategórii na 200 m znak ešte len 15-ročná Američanka Regan Smithová (2:07,19 min), ktorá prekonala doterajší najlepší výkon Rusky Darie Ustinovovej z augusta 2015 (2:07,43).

V semifinále na 100 m motýlik zlepšil juniorský svetový rekord domáci 17-ročný plavec Milák Kristóf (50,77 s), ktorý svetové juniorské maximum „stiahol“ predtým v rozplavbách na 51,23 s. „Netušil som, že sa mi to podarí. Potešilo ma, keď som počul, že z môjho rekordu bol šťastný aj László Cseh. Dúfam, že v sobotu vo finále dokážem opäť podať skvelý výkon,“ povedal Kristóf.

Prekvapením bolo vypadnutie Juhoafričana Chada le Closa v semifinále na 100 m motýlik, ktorý je na tejto trati dvojnásobným svetovým šampiónom z ostatných dvoch šampionátov v Barcelone 2013 a Kazani 2015.

Majstrovstvá sveta v plávaní v dlhom bazéne

  • Budapešť (Maď.) – piatok – finále:

ŽENY:
100 m v. sp.: 1. Simone Manuelová (USA) 52,27 s, 2. Sarah Sjöströmová (Švéd.) 52,31, 3. Pernille Blumeová (Dán.) 52,69
200 m prsia: 1. Julia Jefimovová (Rus.) 2:19,64 min, 2. Bethany Galatová (USA) 2:21,77, 3. Š‘ Ťing-lin (Čína) 2:21,93

MUŽI:
200 m znak: 1. Jevgenij Rylov (Rus.) 1:53,61 min, 2. Ryan Murphy (USA) 1:54,21, 3. Jacob Pebley (USA) 1:55,06
200 m prsia: 1. Anton Čupkov (Rus.) 2:06,96 min, 2. Jasuhiro Koseki (Jap.) 2:07,29, 3. Ippei Watanabe (Jap) 2:07,47
4 x 200 m v. sp.: 1. Veľká Británia (Stephen Milne, Nicholas Grainger, Duncan Scott, James Guy) 7:01,70 min, 2. Rusko (Michail Dovgaljuk, Michail Vekovičšev, Danila Izotov, Aleksandr Krasnich) 7:02,68, 3. USA (Blake Pieroni, Townley Haas, Jack Conger, Zane Grothe) 7:03,18

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sarah Sjöströmová