BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Veľká spokojnosť zatiaľ vládne v tábore slovenského štvorkajaka v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin pod vedením trénera Felixa Masára.
Mladíkom SR sa po triumfe na majstrovstvách Európy v Poznani podarilo získať v kategórii do 23 rokov zlatú medailu aj na svetovom šampionáte v kanadskom Wellande, keď v nedeľňajšom finále zdolali ruské kvarteto o takmer tri desatiny sekundy.
Víťazstvo zatienilo nespokojnosť
Prvenstvo slovenskej posádky K4 je cennejšie o to viac, že s finálovou jazdou neboli jej členovia spokojní.
„Zlato je zlato, ale pocitovo to nebola naša jazda. Štart nám vyšiel, ale nedostali sme sa do ideálneho tempa, v závere sme teda nevedeli vydať svoje maximum. Sme štyria, nemôže byť každá jazda stopercentná,“ prezradil Viktor Demin a pokračoval: „Stali sme sa slovenskou seniorskou ‚ká-štvorkou‘, no tlak na svojich pleciach necítime. Verím, že tohtosezónne maximum predvedieme na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta v Duisburgu. Cieľ je ťažko stanoviť, po rozjazdách budeme múdrejší. Dve víťazstvá na dvoch vrcholoch sezóny je dobrá vizitka. Dúfam, že nesklameme ani v Duisburgu.“
Obrazom: Tlačová beseda so zlatou K4
Radosť z oslavy zlata trochu pokazil Marekovi Krajčovičovi nepríjemný pocit z nie príliš vydarenej jazdy.
„O deň neskôr som však ľutoval, že som sa až tak netešil z víťazstva. Bol som trochu sklamaný, že nám finále nevyšlo ideálne. Dôvod nepoznáme. Môže ich byť viac a skĺbili sa do jedného,“ zamyslel sa olympionik z Londýna v K1 na 1000 m. „Seniorské majstrovstvá sveta, to už bude iná liga. Je ťažké hovoriť o cieľoch. Najprv sa musíme dostať do finále a tam už môže byť hocijaký výsledok,“ dodal 21-ročný Krajčovič.
Použili aj olympijskú loď
Slovenský štvorkajak v Kanade súťažil na lodi, v ktorej predtým absolvoval preteky Svetového pohára v Račiciach a Szegede.
Na kontinentálny šampionát do Poznane si „požičali“ striebornú olympijskú loď z Pekingu 2008. „Na olympijskej lodi sa nám šlo o dosť lepšie, chceli by sme s ňou súťažiť aj na MS v nemeckom Duisburgu,“ priznal Matej Michálek a pridal aj skúsenosť z minulotýždňového svetového šampionátu do 23 rokov.
„Vo finále sme nepodali ideálny výkon aj preto, lebo som v nej sedel nakrivo. Na ME v Poznani sme pretekali na inej značke, ktorú vyrobili na mieru na olympiádu. Tam sme sedeli presne rovno. Táto je možno o centimeter krivšie a človek to už cíti. Dosť často som v nej sedel krivo a pri zábere už som sa nevedel dať do toho celú silu,“ doplnil.
Štvrtý člen úspešnej posádky Gábor Jakubík po presune do Kanady dlho pociťoval časový posun. „Pozoroval som to na sebe niekoľko dní. V piatkovej rozjazde som však už bol v pohode,“ informoval Jakubík a pokračoval: „Ak sa nám nejde dobre a zvíťazíme, je to omnoho lepšie, ako by sme mali skončiť druhí po dobrom výkone. V nedeľu som sa v cieli tešil napriek tomu, že naša ideálna nebola jazda. Vyhrali sme, to je podstatné.“
Zvíťaziť bolo povinnosťou
Majstrovstvá sveta pretekárov do 23 rokov zhodnotil aj kouč štvorkajaka Felix Masár. „Bolo našou povinnosťou zvíťaziť, čo sme aj splnili. Prvá jazda bola perfektná, tam nebola žiadna chybička a všetko prebehlo podľa predstáv. Vo finále bola trochu nervozita. V úvode to bolo ideálne, potom chlapcov trochu zaskočil nástup Rusov. Chalani trochu zmenili rytmus, nebol až taký rovnomerný, ale záverečný nápor súperov odrazili a s prehľadom triumfovali,“ poznamenal Masár, ktorý ešte v roku 1979 získal v K1 na 1000 m bronz na MS v nemeckom Duisburgu.
V rovnakom nemeckom meste čaká na jeho zverencov tretí vrchol roka. „Na MS chceme postúpiť do finále. Ak všetko dobre vyjde, reálne je šieste miesto. Bude to náročné, pretože na chlapcov je už trochu badať únavu. Urobíme však pre úspech maximum,“ dodal 57-ročný olympionik z Moskvy 1980.