Zistite, koľký v poradí ste prišli na svet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo už 7,3 percenta svetovej populácie. Foto: www.ipeacemeal.com

Svetová populácia dosiahne k 31. októbru sedem miliárd ľudí. Vyplýva to zo 126-stranovej správy, ktorú tento týždeň zverejnil Populačný fond OSN (UNFPA). Každý rok podľa neho pribudne na svete najmenej 80 miliónov ľudí. Pri takomto trende bude v roku 2100 na Zemi žiť najmenej desať miliárd obyvateľov.

Pri tejto príležitosti sa spravodajský portál britskej televíznej stanice BBC rozhodol spustiť zaujímavú aplikáciu s názvom “7 billion people and you: What’s your number?“. Podľa dátumu narodenia každému z návštevníkov prezradí, koľký v poradí prišiel na svet. Zároveň záujemcom poskytne informácie o tom, ako sa bude populácia v ich rodnej krajine vyvíjať počas nasledujúcich rokov ich života.

Na základe štatistických údajov aplikácia ponúka aj ďalšie zaujímavé informácie. Za jednu hodinu na svete pribudne 15 347 ľudí. Za ten istý čas 6 418 ľudí zomrie. Konkrétne na Slovensku sa každú hodinu narodí šesť ľudí, pribudne jeden imigrant a šesť ľudí zomrie. Najvyššieho veku sa ľudia dožívajú v Japonsku, najnižšieho v Stredoafrickej republike.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Svetová populácia v počiatočných rokoch vzrastala veľmi pomaly. Prvá miliarda obývala svet až v roku 1800. Avšak za posledné polstoročie populácia vzrástla z troch na sedem miliárd. Hlavným dôvodom prudkého nárastu obyvateľstva je „baby boom“ v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Zvýšila sa tiež priemerná dĺžka života – kým v polovici 20. storočia sa ľudia dožívali v priemere 48 rokov, dnes tento vek stúpol na 68 rokov. Ďalším paradoxom je, že v zaostalejších krajinách populácia narastá rýchlejšie.

Najviac ľudí žije v Ázii (4,2 miliardy). Afrika, ktorá má miliardu obyvateľov, zaznamenáva najväčší nárast obyvateľstva. Najľudnatejšou krajinou je Čína s 1,35 miliardy obyvateľov. Nasleduje India, ktorá má 1,24 miliardy ľudí. Očakáva sa však, že India za 50 rokov predbehne Čínu. Nárast počtu obyvateľstva si podľa UNFPA bude vyžadovať zvýšenie boja proti chudobe a zintenzívnenie ochrany životného prostredia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať