B. BYSTRICA 23. januára (WEBNOVINY) – Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok na novom hlavnom pojednávaní uznal zemplínskeho veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu za vinného z trestných činov krátenia a neodvedenia dane pri obchodovaní s euroočkami a lykožrútmi.
Uložil mu trest odňatia slobody 11 rokov a peňažný trest 100-tisíc eur. Mikuláš Vareha sa na vyhlásení rozsudku nezúčastnil.
V záverečnej reči vyhlásil, že je nevinný a celý prípad je vykonštruovaný. Rozsudok nie je právoplatný, obhajca podnikateľa sa vyjadrí v zákonnej lehote.
Nové pojednávanie sa konalo po tom, ako Najvyšší súd SR zrušil prvý rozsudok v tejto veci z apríla 2013 a nariadil doplniť dokazovanie. Prokurátor sa odvolania vzdal.
Fiktívne obchody
Nové pojednávanie sa konalo po tom, ako Najvyšší súd SR zrušil prvý rozsudok v tejto veci z apríla 2013 a nariadil doplniť dokazovanie. Podľa predsedu senátu ŠTS súd vykonal doplnenie dokazovania v rozsahu ako prikázal odvolací súd. Prvostupňový senát získal rad presvedčivých dôkazov, že obchodovanie medzi firmami Mikuláša Varehu s euroočkami a lykožrútmi bolo fiktívne a bez ekonomického efektu.
Euroočká Mikuláš Vareha nakupoval a predával ďalej v množstve, ktoré by sa nebolo uplatnilo ani v štátoch Európskej únie. Hoci mal vlastné ovocné sady, euroočká v nich neaplikoval. Na trhu nebol záujem ani o lykožrúty, ktoré sú podľa neho vynikajúcim biokrmivom. Znalci však potvrdili, že pre bažanty neboli vhodné.
Vareha pritom vykázal obchody so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek. Podľa obžaloby obchody s týmito komoditami boli iba na papieri so snahou získať daňové výhody. Navyše neboli zobchodované, čo napríklad v prípade euroočiek potvrdil svedok, maďarský občan Mihály Molnár, ktorý od Varehu cez 20 faktúr fiktívne nakúpil jabloňové štepy.
Skoro 80 firiem
Vystavenie faktúry totiž nie je relevantný dôkaz. Vytvorené reťazce firiem mali slúžiť na to, aby obžalovaný získal daňové výhody a nevznikla mu daňová povinnosť. Súd poukázal na to, že doklady predkladané na odpočet DPH a iné boli podvodné a nezodpovedali zákonu.
Pán Zemplína bol konateľom a spoločníkom v takmer 80 firmách, ktoré vytvoril, aby mohli vzájomne obchodovať. Trestná činnosť sa diala v rokoch 2008 až 2011, najmä v okrese Trebišov. Pri obchodoch s euroočkami a lykožrútmi išlo o spoločnosti Shen Tian, TVX SK, BRSC, Global-Mix, Venikom, Baravin a iné. Podľa súdu Vareha. vytvoril v rámci svojich firiem „daňový raj“, keďže ich zaťažoval DPH vo výške 16, maximálne 17 percent.
Mohli by sa od neho učiť
Prvé hlavné pojednávanie s Mikulášom Varehom sa skončilo v apríli minulého roku odsúdením na jedenásť rokov väzenia, proti ktorému sa obžalovaný odvolal. Najvyšší súd vrátil vec na doplnenie dokazovania. V termíne nového pojednávania v decembri 2013 však Mikuláš Vareha ochorel a museli ho hospitalizovať vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Nový proces sa potom začal 10. januára a uskutočnil sa v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici. Až záverečné reči a rozsudok sa uskutočnili v priestoroch súdu.
Vo svojej záverečnej reči tvrdil, že prípad je vykonštruovaný so zámerom zakryť nefunkčnosť slovenského daňového systému. Vyhlásil, že pozná recept na zníženie nezamestnanosti, na zamestnávanie Rómov a vie ako dosiahnuť platby DPH. Je presvedčený, že podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi a iní by sa mohli od neho učiť.