Zemepán Vareha si vypočul rozsudok, dostal 11 rokov väzenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vareha
Mikuláš Vareha Foto: SITA/Jozef Habočík

B. BYSTRICA 23. januára (WEBNOVINY) – Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok na novom hlavnom pojednávaní uznal zemplínskeho veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu za vinného z trestných činov krátenia a neodvedenia dane pri obchodovaní s euroočkami a lykožrútmi.

Uložil mu trest odňatia slobody 11 rokov a peňažný trest 100-tisíc eur. Mikuláš Vareha sa na vyhlásení rozsudku nezúčastnil.

V záverečnej reči vyhlásil, že je nevinný a celý prípad je vykonštruovaný. Rozsudok nie je právoplatný, obhajca podnikateľa sa vyjadrí v zákonnej lehote.

Nové pojednávanie sa konalo po tom, ako Najvyšší súd SR zrušil prvý rozsudok v tejto veci z apríla 2013 a nariadil doplniť dokazovanie. Prokurátor sa odvolania vzdal.

Fiktívne obchody

Mikuláš vareha
Foto: SITA/Ján Viazanička Foto: SITA/Ján Viazanička

Nové pojednávanie sa konalo po tom, ako Najvyšší súd SR zrušil prvý rozsudok v tejto veci z apríla 2013 a nariadil doplniť dokazovanie. Podľa predsedu senátu ŠTS súd vykonal doplnenie dokazovania v rozsahu ako prikázal odvolací súd. Prvostupňový senát získal rad presvedčivých dôkazov, že obchodovanie medzi firmami Mikuláša Varehu s euroočkami a lykožrútmi bolo fiktívne a bez ekonomického efektu.

Euroočká Mikuláš Vareha nakupoval a predával ďalej v množstve, ktoré by sa nebolo uplatnilo ani v štátoch Európskej únie. Hoci mal vlastné ovocné sady, euroočká v nich neaplikoval. Na trhu nebol záujem ani o lykožrúty, ktoré sú podľa neho vynikajúcim biokrmivom. Znalci však potvrdili, že pre bažanty neboli vhodné.

Vareha pritom vykázal obchody so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek. Podľa obžaloby obchody s týmito komoditami boli iba na papieri so snahou získať daňové výhody. Navyše neboli zobchodované, čo napríklad v prípade euroočiek potvrdil svedok, maďarský občan Mihály Molnár, ktorý od Varehu cez 20 faktúr fiktívne nakúpil jabloňové štepy.

Skoro 80 firiem

Mikulas vareha
Foto: SITA/Jozef Habočík

Vystavenie faktúry totiž nie je relevantný dôkaz. Vytvorené reťazce firiem mali slúžiť na to, aby obžalovaný získal daňové výhody a nevznikla mu daňová povinnosť. Súd poukázal na to, že doklady predkladané na odpočet DPH a iné boli podvodné a nezodpovedali zákonu.

Pán Zemplína bol konateľom a spoločníkom v takmer 80 firmách, ktoré vytvoril, aby mohli vzájomne obchodovať. Trestná činnosť sa diala v rokoch 2008 až 2011, najmä v okrese Trebišov. Pri obchodoch s euroočkami a lykožrútmi išlo o spoločnosti Shen Tian, TVX SK, BRSC, Global-Mix, Venikom, Baravin a iné. Podľa súdu Vareha. vytvoril v rámci svojich firiem „daňový raj“, keďže ich zaťažoval DPH vo výške 16, maximálne 17 percent.

Mohli by sa od neho učiť

Prvé hlavné pojednávanie s Mikulášom Varehom sa skončilo v apríli minulého roku odsúdením na jedenásť rokov väzenia, proti ktorému sa obžalovaný odvolal. Najvyšší súd vrátil vec na doplnenie dokazovania. V termíne nového pojednávania v decembri 2013 však Mikuláš Vareha ochorel a museli ho hospitalizovať vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Nový proces sa potom začal 10. januára a uskutočnil sa v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici. Až záverečné reči a rozsudok sa uskutočnili v priestoroch súdu.

Vo svojej záverečnej reči tvrdil, že prípad je vykonštruovaný so zámerom zakryť nefunkčnosť slovenského daňového systému. Vyhlásil, že pozná recept na zníženie nezamestnanosti, na zamestnávanie Rómov a vie ako dosiahnuť platby DPH. Je presvedčený, že podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi a iní by sa mohli od neho učiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Vareha
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR