Demokracia je krehká, treba ju strážiť a nezabudnúť, že cesta k nej nebola ľahká, tvrdí podpredseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Branislav Gröhling. Pád totality podľa neho naštartovala odvaha študentov.
Podiel ľudí s priaznivým postojom k Nežnej revolúcii klesol pod 50 percent a dôvodov je viacero
„V boji za slobodu a demokraciu zohrali významnú úlohu študenti, ktorí 16. novembra pochodovali v Bratislave s cieľom pomenovať najvypuklejšie problémy. Chýbala im najmä pravda vo výučbe filozofie, histórie, možnosť hovoriť pravdu, ale aj školská reforma. Aj napriek tomu, že vedeli, že im za ich konanie hrozí postih, boj za slobodu a demokraciu bol pre nich najvyššou hodnotou,“ uviedol Gröhling. Strana SaS o tom informovala v tlačovej správe.
Nežnú revolúciu najkritickejšie hodnotia prívrženci Smeru. Ako sú na tom voliči ostatných strán?
Poslankyňa parlamentu a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová dodala, že časy pred novembrom 1989 boli časmi strachu, neslobody i obmedzovania. „Nemohli sme cestovať, nemohli sme slobodne prejavovať vlastný názor, politické postoje, za všetko hrozili sankcie. Žili sme ako v klietke pod neustálym dohľadom. Preto musí byť 17. november pre nás mementom, aby sme nič podobné už viac nedovolili. Aj dnes vidíme, ako sa nedemokratické sily a politici snažia opäť dostať k moci, nastoliť svoju pravdu, brať nám demokraciu, ohýbať pravdu a históriu,“ vyjadrila sa Zemanová.
Podľa nej je pre nich sloboda najvyššou hodnotou, ktorú ako spoločnosť a ľudstvo máme, a na základe toho aj konajú.