BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – V sobotu sa opäť uskutočnila medzinárodná akcia Earth Hour (Hodina Zeme), v rámci ktorej sa malo na celom svete na hodinu vypnúť elektrické svetlo.
Na pripojenie sa k akcii vo štvrtok vyzvali okrem iných Organizácia Spojených národov (OSN), Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), aj Greenpeace.
Cieľom vypnutia svetiel v čase od 20:30 do 21:30 je vyjadrenie solidarity s 20 percentami svetovej populácie, ktorá k elektrickému prúdu prístup nemá.
„Keď sa zajtra všetci ponoríme do tmy, môžeme spoločne vytvoriť svetlejšiu budúcnosť,“ povedal v predvečer Hodiny Zeme generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Obrazom: Hodina Zeme zahalila svet do tmy
K iniciatíve sa pripojili tisíce pamätihodností na celom svete, napríklad Buckinghamský palác, Veľký čínsky múr, Eifelova veža, Burdž Chalífa v Dubaji, parížska katedrála Notre Dame či kráľovský palác v Bangkoku.
Video: Big Ben a britský parlament zhasli
Taliansky klavirista zahrá cez internet osemhodinový koncert, ak päťtisíc ľudí začne separovať odpad. Sedemročné dievča zo Singapuru zas malo vystúpiť na pódiu a povedať tisícke deťom z jej školy o Hodine Zeme, ak sa sto ľudí pridá k vypnutiu svetla na jednu hodinu. Aj supermodelka Miranda Kerr požičala svoju tvár kampani Hodina Zeme. Projekt Hodina Zeme podporovali po celom svete známe tváre a vyzývali ľudí, aby sa do akcie zapojili.
Video: Svetové metropoly počas Hodiny Zeme
Celosvetová ekologická kampaň sa začala ako mestská iniciatíva v austrálskom Sydney v roku 2007 a odvtedy sa stala globálnym celosvetovým hnutím za ochranu našej planéty. Každoročne spája dve miliardy ľudí v 135-tich krajinách na všetkých siedmich kontinentoch.
Medzi svetovými pamiatkami, ktoré sa do Hodiny Zeme zapojili a zhasli svetlo bola napríklad Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílií, Eiffelovka v Paríži, most Golden Gate v San Franciscu alebo reklamy na Coca-Colu na Time Square v New Yorku.
Minulý rok sa zapojilo aj Slovensko a mestá ako Bratislava, Košice, Prešov, ale aj malé obce ako napríklad Dobrá Niva alebo obec Kulpín v Srbsku s prevládajúcim slovenským obyvateľstvom.