Zdravotníctvu chýbajú financie, riešením je nový model

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Slovenské zdravotníctvo čelí v súčasnosti mnohým finančným výzvam. Niektoré sú dané aktuálnym nastavením systému, ďalšie sú podmienené demografickým vývojom či nástupom chronických ochorení, s ktorými bojujú všetky vyspelé krajiny sveta.

V neposlednom rade však problémy financovania zdravotníctva pramenia z nesystémových politických riešení, v ktorých prešľapujeme už 25 rokov. Keď k tomu pridáme snahu o rozpočtovú zodpovednosť v európskom priestore, ale aj zvyšujúce sa nároky a očakávania pacientov, problém je na svete. Otázka znie: ako z toho von?

Avizované sú ďalšie zmeny s negatívnym dopadom

Rok 2015 je pre slovenské zdravotníctvo, zdá sa, prelomový. Po prvýkrát v histórii objem disponibilných finančných prostriedkov na nákup zdravotnej starostlivosti pre pacientov poklesol, a to až o približne 250 mil. eur. Avizované sú ďalšie zmeny s negatívnym dopadom.

Zvyšovanie minimálnych miezd, zavádzanie ochranných prvkov na receptoch, pokračujúce zadlžovanie nemocníc, či neefektívne nakladanie s prostriedkami a majetkom, ktoré rezonovalo aj v minulotýždňovej správe NKÚ.

Aktuálny pokles finančných zdrojov je spôsobený na jednej strane nedostatočným pokrytím odvodovej odpočítateľnej položky, zvýšením miezd v zdravotníctve, viazanosťou finančných zdrojov na eHealth a na druhej strane zákazom poplatkov v ambulanciách.

Lekar doktor
Foto: ilustračné, Thinkstock

Konflikt sa prenáša na mnohé úrovne

„Pre finančne poddimenzované slovenské zdravotníctvo tento pokles znamená krízovú situáciu, ktorá vyplýva z konfliktu medzi ponukou zdravotníctva „zadarmo“ na jednej strane a obmedzenými finančnými prostriedkami na druhej strane. Následne sa tento konflikt prenáša na mnohé úrovne – medzi poskytovateľov a zdravotné poisťovne, medzi lekárov a pacientov, ale aj medzi lekárov a zdravotné sestričky,“ hovorí Marian Faktor, expert KDH na zdravotníctvo.

Dlhodobo diskutované a plánované nástroje na zvyšovanie efektivity v zdravotníctve – ako napr. eHealth alebo systém DRG sa naopak neustále odkladajú, najnovšie až do nasledujúceho volebného obdobia. A to aj napriek tomu, že napr. na budovanie systému eHealth sa za posledné roky preinvestovalo 50 miliónov eur z eurofondov, ktoré bude Slovensko musieť vrátiť, ak systém nebude spustený v dohľadnej dobe.

Súkromných platieb sa netreba báť

„Zakrývať si oči pred týmito problémami a látanie situácie populistickými krokmi namiesto systémových riešení je krátkozraké a neetické. Pri navrhovaných riešeniach sa pozerajme predovšetkým očami pacienta. Viac, ako diskusiu o tom, či je morálny zisk potrebujeme diskusiu o tom, či je morálna strata v zdravotníctve, a kto ju zaplatí. Viac, ako zákaz poplatkov potrebujeme ich kontrolu a diskusiu o tom, ako nastaviť model financovania zdravotníctva tak, aby prinášal vyššiu kvalitu pre pacienta, a aby sme ďalšej generácii nezanechali nefunkčný a zadlžený systém. Súkromné zdroje – transparentné a legálne – sú v zahraničí úplne bežnou súčasťou financovania zdravotného systému. Samozrejmosťou sú pritom mechanizmy na zabezpečenie solidarity v zdravotnom systéme s ochranou nízkopríjmových skupín“, vysvetľuje Marian Faktor.

Podľa experta na zdravotníctvo, pri správnom nastavení financovania zdravotníctva nie je dôvod sa súkromných platieb v zdravotníctve báť ani na Slovensku. Naopak, ich významným prínosom je motivácia a angažovanosť, ktorá v dnešnom systéme zdravotníctva chýba.

Pacient_lekar
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Pre všetkých je zdravie najvyššou hodnotou

„Výsledkom je potom aj nedostatočná úcta k pacientom, ale aj lekárom a zdravotníckym pracovníkom, chýbajúca motivácia k zdravotnej starostlivosti, ktorá je orientovaná na výsledky, ale aj nízku angažovanosť a zodpovednosť pacientov k svojmu vlastnému zdraviu. Všetko toto dnes môžeme v systéme vidieť a doplácajú na to najmä lekári a pacienti,“ dodáva Marian Faktor.

Je pochopiteľné, nie však ospravedlniteľné, že rok pred voľbami sa akákoľvek vláda bude snažiť viac o ľúbivé kroky, než o skutočné riešenia. Pre všetkých z nás je zdravie najvyššou hodnotou – zdravotná starostlivosť je však služba, ktorá podlieha ekonomickým zákonitostiam. Čím skôr si to uvedomíme, tým skôr dosiahneme kvalitu, ktorú občania – pacienti od zdravotníctva očakávajú.

Správne financovanie nestačí

Je jasné, že správne nastavenie financovania zdravotníctva samo o sebe nestačí. Pretože akýkoľvek veľký objem finančných prostriedkov, pokiaľ je využívaný neefektívne, neprinesie požadovaný výsledok.

Kľúčovým nástrojom na zabezpečenie efektivity je jasná a zrozumiteľná definícia nároku zdravotných služieb hradených z verejného zdravotného poistenia, ale aj nastavenie rolí a zodpovedností jednotlivých subjektov v zdravotnom systéme, a to v transparentnom, otvorenom a predvídateľnom prostredí.

Len tak sa dá naplniť kľúčový cieľ zdravotníctva, ktorým je poskytovanie zdravotnej starostlivosti s rešpektom a úctou k pacientom a s ohľaduplnosťou k rozpočtom rodín, jednotlivcov i verejných financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian Faktor
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie