BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Kvalita zdravotníctva je podľa Slovákov lepšia v zahraničí. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie zameraného na problematiku bezpečnosti pacientov a na postoje Európanov ku kvalite zdravotnej starostlivosti v ich krajine, ako aj v zahraničí.
Sedem z desiatich Európanov považuje podľa prieskumu kvalitu zdravotníctva vo svojej krajine za dobrú. Najspokojnejší sú Belgičania, Rakúšania a Fíni. „Na Slovensku ohodnotilo kvalitu zdravotníctvo ako dobrú 53 % opýtaných. Takmer rovnaké percento Slovákov si však myslí, že kvalita zdravotnej starostlivosti je v zahraničí lepšia,“ informovala komisia.
Prieskum pritom zároveň ukázal, že takmer polovica opýtaných cíti, že by im zdravotníctvo v ich krajine mohlo spôsobiť ujmu. Podobne sú na tom aj Slováci. Približne polovica si myslí, že by mohli utrpieť ujmu pri nemocničnej starostlivosti, ako aj pri starostlivosti mimo nemocnice, ako napríklad u obvodného lekára, či v lekárni.
„Bezpečnosť pacientov je prioritou politickej agendy Európskej únie. Je preto smutné, že aj v dnešnej dobe mnoho Slovákov cíti, že by počas prijímania zdravotnej starostlivosti mohli utrpieť ujmu,“ povedala v súvislosti s prieskumom vedúca zastúpenia komisie na Slovensku Andrea Elscheková – Matisová.
Väčšina Európanov si taktiež myslí, že počas dostávania zdravotnej starostlivosti by sa mohli stretnúť s nemocničnou infekciou alebo nesprávnou, či oneskorenou diagnózou. Slováci sa najviac obávajú práve toho, že by im bola diagnóza určená nesprávne, neskoro, prípadne by nebola určená vôbec.
Štvrtina opýtaných Európanov a takmer tretina Slovákov sa už podľa prieskumu stretla s negatívnou príhodou v zdravotníctve, no väčšina z nich ostala nenahlásená. Ak aj tieto príhody boli nahlásené, tak len vedeniu nemocnice, lekárovi, sestre alebo lekárnikovi.
Najčastejším zdrojom informácií občanov o negatívnych príhodách v zdravotníctve je podľa prieskumu televízia, tlač a informácie od rodiny a priateľov. Takmer tretina Európanov pritom netuší, ktorý orgán je v ich krajine zodpovedný za bezpečnosť pacientov. Vyše polovica Slovákov označilo ministerstvo zdravotníctva.
Pri otázke o vysokokvalitnej zdravotnej starostlivosti je u väčšiny opýtaných na prvom mieste kritérium dobre vyškoleného personálu, ďalej efektívna liečba, žiadne čakacie listiny a rešpekt k pacientovej dôstojnosti. Slováci uprednostňujú účinnú liečbu, dobre školený zdravotnícky personál a moderné medicínske prístroje.
Európska komisia uskutočnila prieskum v období od 11. septembra do 5. októbra 2009 v 27 členských štátoch Európskej únie.
SITA