BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Sestry a pôrodné asistentky sa stretnú na protestnom zhromaždení pred Ústavným súdom SR v Košiciach 10. októbra.
Pre agentúru SITA to uviedla Ivana Kvetková zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Protest bol aj v júli
Protest organizuje komora v spolupráci s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek ako reakciu na pozastavenie účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier, o ktorom ústavný súd rozhodol ešte v júli.
„Cieľom protestu je poukázať na neustálu degradáciu postavenia sestier a upieranie ich občianskych práv,“ povedala Kvetková.
Ako pokračovala, rozhodnutie ústavného súdu má viaceré nedostatky, ktoré v nich vyvolávajú pochybnosti o férovom postupe pléna voči sestrám. „Plénum navyše rozhodlo o prijatí podania zarážajúco a neobvykle rýchlo,“ skonštatovala Kvetková.
Protest sa má niesť v rovnakom duchu ako v júli pred parlamentom. Tentokrát však sestry budú demonštrovať svoj postoj voči rozhodnutiu kompetentných orgánov nie v čiernych ale v bielych tričkách. Podľa Kvetkovej je to symbol toho, že sestry chcú naďalej poskytovať kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť, slúžiť verejnosti a predovšetkým vykonávať svoju prácu na Slovensku.
Koľko ľudí sa protestu zúčastní, zatiaľ organizátori mapujú, očakávajú však podporu lekárov, pacientskych organizácií, ako i širokej verejnosti. Ústavný súd podľa Kvetkovej ešte o tom, či je zákon v súlade s ústavou, nerokoval a nie je zatiaľ známe ani to, kedy sa tak stane.
Prácu sestier si vyskúšajú možno aj poslanci
V októbri sestry pripravujú zároveň aj ďalšiu akciu, tzv. Deň so sestrami.
Počas nej dostanú poslanci a členovia vlády možnosť vyskúšať si na jeden deň prácu slovenskej sestry v zdravotníckych zariadeniach.
Zákon o minimálnych mzdových nárokoch mal od 1. apríla tohto roka garantovať sestrám minimálny plat vo výške od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe.
Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona zvýšenia platov nedočkali.
Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.
Platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek pozastavil Ústavný súd SR na žiadosť Generálnej prokuratúry SR. Tá podala súdu návrh na preskúmanie ústavnosti zákona 25. júna tohto roka na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Generálna prokuratúra zároveň navrhla ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona. Súd jej vyhovel a 11. júla pozastavil účinnosť zákona, kým nerozhodne o obsahu podania.