VANCOUVER 1. marca (WEBNOVINY) – Dvadsiate prvé zimné olympijské hry v kanadskom Vancouveri sú definitívne minulosťou. Ukončil ich podvečer miestneho času záverečný ceremoniál, ktorý bol rovnako pompézny a nezabudnuteľný ako 16 športom naplnených dní v najväčšom meste Britskej Kolumbie. Presne o 19.02 h pacifického času počas piesne kanadskej rockovej legendy Neila Younga olympijský oheň vyhasol.
Derniéra hier ponúkla podobne ako otvárací ceremoniál skvelé predstavenie, všetko sa však už nieslo v duchu končiaceho sa sviatku a odovzdávania štafety nasledovníkov. Najbližšie zimné hry privíta v roku 2014 ruské mesto Soči.
Úvod nedeľňajšieho slávnostného večera patril kanadskej rýchlokorčuliarke Catrione LeMayovej-Doanovej, ktorá pre technickú chybu nemohla v piatok 12. februára spoločne s basketbalistom Stevom Nashom, bývalou zjazdárkou Nancy Greenovou a hokejistom Waynom Gretzkym zapáliť olympijský oheň. Tentoraz už klaplo všetko na výbornú a za obrovského potlesku sa spod pódia vysunulo aj štvrté obrovské rameno, vďaka ktorému LeMayová-Doanová opätovne zapálila oheň pod strechou krytej haly BC Place. Efektné odpočítavanie s pomocou stovky mladých tanečníkov potom definitívne odštartovalo záverečný ceremoniál.
Nasledoval príchod prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacquesa Roggeho a iných významných hostí vrátane zástupcov štyroch národov Lil´wat, Musqueam, Squamish a Tsleil-Waututh, ktorí sú pôvodnými obyvateľmi krajiny „javorového listu“. Po kanadskej hymne a vztýčení národnej zástavy sa už na plochu dostali tí najdôležitejší – samotní športovci. Ako prví sa do kruhu postavili vlajkonosiči jednotlivých krajín, medzi ktorými nechýbal bronzový medailista z biatlonových pretekov na 15 km s hromadným štartom, Slovák Pavol Hurajt. Športovci zo všetkých 82 zúčastnených štátov, resp. už len tí, ktorí po svojich súťažiach zostali v dejisku ZOH 2010, sa za veľkého potlesku prešli štadiónom a našli si svoje miesta v hľadisku.
Po ocenení medailistov z nedeľňajších pretekov v behu na lyžiach na 50 km klasickou technikou na čele so zlatým Petterom Northugom z Nórska privítali diváci dvoch nových členov komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) – britského skeletonistu Adama Pengillyho a americkú hokejistu Angelu Ruggierovú. Ocenenia si prevzali štyria zástupcovia tisícov dobrovoľníkov, ktorí výraznou mierou pomohli k hladkému priebehu hier. Publikum aj diváci pred televíznymi obrazovkami sa potom mohli započúvať do tónov gréckej a olympijskej národnej hymny a následne prevzal primátor Soči Anatolij Pachomov olympijskú zástavu z rúk Jacquesa Roggeho. Rusi potom v krátkosti prezentovali svoju kandidatúru, ktorú priamo na ploche podporilo viacero členov výberu „zbornej“ vrátane fenomenálneho krasokorčuliara Jevgenija Pľuščenka či hokejovej hviezdy Alexandra Ovečkina. Sériu oficialít ukončili príhovory šéfa organizačného výboru vancouverských hier (VANOC) Johna Furlonga a prezidenta MOV, ktorý o 18.58 h miestneho času ukončil XXI. zimné olympijské hry.
„Olympijské hry nás naučili, že sme všetci členmi jednej veľkej rodiny. Počas uplynulých 16 dní sme celému svetu ukázali užasnú silu športu a jeho dôležité postavenie v spoločnosti. Tieto hry sa uskutočnili v duchu mieru a priateľstva, boli skutočne nádherné. Kanada počas nich ukázala, aká je milá, priateľská a jednotná. Prišiel však čas povedať zbohom a zároveň ďakujem,“ vyhlásil John Furlong. Šéf VANOC-u vyzdvihol aj prvú medailu pre Kanadu na domácej olympiáde v histórii, ktorú získal akrobatický lyžiar Alexandre Bilodeau. „Tvoja medaila nám dala možnosť cítiť sa ako víťazi. A to záverečné zlato si bude pamätať ešte veľa generácií,“ povedal Furlong na margo triumfu Kanaďanov vo finále hokejového turnaja nad USA. Prezident MOV Jacques Rogge pripomenul aj jednu tragickú udalosť, keď deň pred oficiálnym otvorením hier zomrel po nehode počas tréningu gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili. „Spomienka na neho tu bude navždy s nami,“ vyhlásil prvý muž svetového olympizmu. „Videli sme množstvo zaujímavých príbehov, emócii, sklamaní, ale aj odvahy, sily a ochoty nevzdať sa a ísť za svojím cieľom. Ďakujem tisícom dobrovoľníkov, pretože vaša milota a úsmev sú hodné zlatých olympijských medailí,“ povedal okrem iného Jacques Rogge.
Za zvukov piesne kanadskej rockovej legendy Neila Younga potom definitívne zhasol aj olympijský oheň patriaci až doteraz XXI. zimným olympijským hrám. V ďalšom pokračovaní slávnostného večera Kanaďania prostredníctvom makiet rôznych zvierat, hokejistov, príslušníkov RCMP a samozrejme javorových listov pripomenuli, čo zdobí ich národ a čím sú známi po celom svete. Približne 60-tisíc športových nadšencov v hale na záver potešili piesne kapely Nickelback, speváčok Avril Lavigne či Alanis Morissette.
Kanaďania predviedli skvelé hry, ukázali sa ako perfektní organizátori i hostitelia. Kto zažil, bude veľmi dlho spomínať, kto nie, môže ľutovať. O ďalšie štyri roky privíta zimnú športovú elitu z celej planéty ruské Soči, ktoré už pri nedeľňajšej prezentácii naznačilo, že latku nastavenú vďaka Vancouveru veľmi vysoko rozhodne nemieni podliezť.
SITA – od vyslaného redaktora Miroslava Antola