BRATISLAVA 12. októbra (SITA) – Podnikatelia by mali mať najneskôr v roku 2014 možnosť získať od finančnej správy záväzné stanoviská k postupu v zložitých daňových otázkach.
Rezort financií chce totiž podľa štátneho tajomníka Petra Pellegriniho v budúcom roku pripraviť inštitút záväzných stanovísk tak, aby sa mohol uviesť do praxe. „Takéto stanovisko by bolo záväzné, mohol by sa oň daňový subjekt oprieť a aj pri následnej kontrole o niekoľko rokov by bol takýmto stanoviskom krytý,“ uviedol po piatkovom stretnutí s predstaviteľmi Americkej obchodnej komory v SR (AmCham) Pellegrini.
Zástupcovia americkej obchodnej komory ponúkli podľa štátneho tajomníka ministerstvu financií pomoc pri príprave a kreovaní systému. Podľa Pellegriniho je pri zavádzaní záväzných stanovísk otvorených ešte veľa otázok, pričom vyriešiť sa napríklad budú musieť aj kapacitné možnosti finančnej správy.
Inštitút záväzných stanovísk
„Dohodli sme sa na širšom pracovnom stretnutí v krátkom čase s predstaviteľmi ministerstva financií, predstaviteľmi finančnej správy a budeme diskutovať, akým spôsobom a k akému dátumu by bolo možné takýto inštitút zaviesť, aby sme tak uľahčili podnikateľom ich hýbanie sa v daňovom prostredí,“ povedal v piatok Pellegrini.
O možnosti zavedenia inštitútu záväzných stanovísk hovorili predstavitelia AmCham so zástupcami ministerstva financií ešte za predchádzajúcej vlády. Zaviesť možnosť vydávania záväzných stanovísk daňovou správou v roku 2010 pripúšťal aj vtedajší minister financií Ivan Mikloš.
Podľa súčasného tajomníka rezortu financií Petra Pellegriniho bol pôvodný zámer predchádzajúcej vlády zaviesť túto možnosť v roku 2013. Nový konkrétny termín však štátny tajomník presne nestanovil. „Budeme robiť všetko preto, aby to bolo v priebehu ak nie roku 2013, tak začiatkom 2014 určite,“ uviedol Pellegrini.
Kľúčové oblasti stretnutia
Kľúčovými oblasťami piatkového stretnutia zástupcov AmCham a štátneho tajomníka ministerstva financií boli podľa slov prezidenta komory Igora Kottmana otázky výberu daní, či problematika boja proti daňovým únikom a podvodom.
Zástupcovia komory pritom predstavili aj priority, na ktoré by sa mal rezort financií v daňovej oblasti zamerať. Okrem spomínaného inštitútu záväzných stanovísk navrhuje komora zabezpečiť aj efektívny a spravodlivý výber daní, či lepšiu komunikáciu pri prijímaní zmien v slovenskej daňovej a účtovnej legislatíve.
Ďalšou z priorít komory je aj zatraktívnenie Slovenska ako lokality pre služby s vyššou pridanou hodnotu. To by rezort financií mohol dosiahnuť napríklad zavedením úpravy holdingových spoločností, motiváciou podnikateľov vstupovať na pôdu univerzít či daňovou podporou výskumu a vývoja.
Americká obchodná komora v SR bola založená v roku 1993, pričom jej členskú základňu v súčasnosti tvorí viac ako 300 spoločností. Približne 40 % členských spoločností komory tvoria slovenské spoločnosti, zhruba 30 % je amerických a približne 30 % predstavujú spoločnosti z rôznych iných krajín.