BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Poslanecký návrh o osobitnom odvode pre obchodné reťazce nerieši systémovo problémy slovenských poľnohospodárov a potravinárov.
Naopak, uškodí celému systému s negatívnym dopadom na spotrebiteľov, výrobcov potravín i zamestnancov v sektore pôdohospodárstva, potravinárstva a obchodu.
Medzinárodný menový fond očakáva zrýchlenie rastu gréckej ekonomiky, zlepšiť sa má aj zamestnanosť
Z tohto dôvodu vyzývajú Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ), Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) poslancov NR SR, aby nepokračovali v legislatívnom procese o tomto zákone. Konštatovali to v stredu na tlačovom brífingu prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský a viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.
Nízka potravinová sebestačnosť
„Vzhľadom na nízku potravinovú sebestačnosť Slovenska, spotrebitelia v súčasnosti z rôznych dôvodov čelia nedostatku kvalitných potravín vyrobených na Slovensku. Preto vyzývame na otvorenie celospoločenskej diskusie, ktorá by vyústila do konkrétnych opatrení na podporu domácej produkcie v súlade s ekonomickými potrebami miestnej územnej samosprávy. Sme za to, aby sa prijímali opatrenia presahujúce volebný cyklus, ktoré by neboli marketingovými nástrojmi, ale reálne podporili udržateľné opatrenia na rozvoj slovenského poľnohospodárstva a nášho potravinárskeho priemyslu,“ uviedol Lelovský.
Dankova SNS od zdanenia obchodných reťazcov neustúpi, o dôvodoch informovali aj koaličných partnerov
Zástupcovia zamestnávateľov, odborov, miest a obcí Slovenska v stredu na tlačovom brífingu podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že majú záujem na tom, aby sa systémovo podporili slovenskí poľnohospodári a potravinári, no nie cez osobitný odvod pre obchodné reťazce.
„Prostredníctvom osobitného odvodu vidíme riziko negatívneho dopadu na sociálny dialóg, najmä na nárast miezd v agropotravinárskom sektore obchodu, ako aj na utlmenie atraktivity pracovných pozícií v danom segmente,“ ozrejmila Monika Uhlerová.
Dialóg farmárov aj obchodníkov
Signatári vyhlásenia okrem toho, že vyzvali poslancov NR SR, aby nepokračovali v legislatívnom procese o odvode, zároveň vyzvali agrosektor, aby sprostredkoval zodpovedný dialóg kľúčových aktérov na odbornej platforme.
V nej by mali mať mať svoje zastúpenie slovenskí poľnohospodári, potravinári, obchodníci, zástupcovia sociálnych partnerov, vrátane zástupcov zamestnancov, a rovnako aj štát.
„Sme presvedčení, že len takto nájdeme východiská a riešenia na pozdvihnutie poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku, ktoré budú systémové, dlhodobo udržateľné, sociálne spravodlivé a pre spotrebiteľa prínosné v podobe väčšej dostupnosti kvalitných slovenských potravín,“ dodala Uhlerová.