Budovy parlamentu stoja na úpätí Schlossbergu pod sídlom panovníka a v blízkosti sídla Úradu vlády Lichtenštajnského kniežatstva. Volajú sa Dlhý dom, Vysoký dom a Spojovací dom a ich tehlová strecha má podľa architekta Hansjörga Göritza vyjadrovať myšlienku pevnej ochrany a zastrešenia zhromaždenia zákonodarcov. Vďaka realizácii tejto myšlienky sa projekt stal novou dominantou Vaduzu.
Samotnej realizácii novej budovy však predchádzala dlhá história sporov. Už v roku 1985, keď sa počet poslancov lichtenštajnského parlamentu rozrástol z pätnásť na dvadsaťpäť, vyvstala potreba nového priestoru. O dva roky neskôr bola vyhlásená medzinárodná súťaž, v ktorej vtedy so svojím konceptom zvíťazil architekt Luigi Snozzi. Jeho projekt sa však nakoniec nezrealizoval a snaha o postavenie nového parlamentu znova ožila až na konci deväťdesiatych rokov minulého storočia. Hannoverské architektonické štúdio pod vedením architekta Hansjörga Göritza vyhralo druhú súťaž na novú budovu parlamentu už v roku 2000. Víťazný návrh sa zrealizoval až o osem rokov, no už pri svojom zrode prekvapil svojou nezvyčajnou formou. Pripomína totiž skôr sakrálnu architektúru ako vládnu budovu.
Postmoderné miešanie
Celý komplex obsahuje dvojpodlažný Vysoký dom s výraznou vysokou sedlovou strechou obsahujúcou rokovaciu sálu a trojpodlažný Dlhý dom s kanceláriami, archívom, konferenčnými sálami a terasou. Tieto dve stavby spája zasklený Spojujúci dom. Vysoký dom má archetypálny tvar domu s prevýšenou sedlovou strechou, Dlhý dom má jednoduchý kubický objem. Nadväzujú na veľké svetlé námestie, ktoré sa nachádza medzi vládnymi budovami z roku 1905, kostolom sv. Floriána z roku 1872, štátnym múzeom a národnou bankou. „Chcel som vytvoriť akúsi agoru, otvorený verejný priestor uprostred mesta,“ hovorí Hansjörg Göritz.
Architektúra stavby tak vychádza z miestnych tradícií, no aj z kontextu miesta – malého historického a pokojného mesta. Ostro klopená strecha Vysokého domu pripomína tunajšie sakrálne stavby, jemná a teplá farebnosť zasa pôsobí čistým a hrejivým dojmom.
Celý článok si môžete prečítať tu.