BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Ústavný súd odmietol návrh verejnej ochrankyne práv na posúdenie súladu zákona o miestnych poplatkoch a daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady s Ústavou SR.
Agentúru SITA o tom informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv, odvolávajúc sa na informácie, ktoré súd zverejnil.
Ombudsmanka napadla zákon
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová podala začiatkom roka 2018 návrh na Ústavný súd SR, v ktorom napadla zákon, ktorý zaväzuje deti povinnosťou platiť za komunálny odpad. Pokiaľ ich rodičia poplatky neuhrádzajú, deti sa po dosiahnutí dospelosti stávajú dlžníkmi. Ústavný súd návrh však zhodnotil ako „zjavne neopodstatnený“.
„Počkám si na rozhodnutie a najmä odôvodnenie Ústavného súdu SR, prečo sa nestotožnil s našou argumentáciou. Zostávam naďalej presvedčená, že v súčasnosti platný zákon je v rozpore s Ústavou aj s Dohovorom o právach dieťaťa. Neprimerane zaťažuje deti, keďže im ukladá povinnosť platiť poplatok za komunálny odpad bez ohľadu na to, že vo väčšine prípadov ani nemajú možnosť túto povinnosť splniť. Zároveň úprava nijakým spôsobom nezohľadňuje najlepší záujem dieťaťa vyplývajúci z Dohovoru,“ konštatovala Patakyová.
Podobnú situáciu riešili v Česku
Pavelková v tlačovej správe zároveň uviedla, že podobnú situáciu riešili minulý rok aj v Českej republike, kde sa rozhodnutie ústavného súdu zásadne líšilo od slovenského. Súd v Čechách uznal, že právna úprava viedla k porušovaniu základných práv detí.
„Rozhodnutie nášho ústavného súdu situáciu na Slovensku nemení. Ak rodičia neplatia za svoje deti poplatky za komunálny odpad, v dospelosti im bude naďalej hroziť, že budú čeliť dlhom a exekúcii. Tento stav pritom deti nemôžu nijakým spôsobom ovplyvniť. Štát z nich takto umelo vytvára dlžníkov, ktorými sa stanú v momente, keď dospejú,“ dodáva sa v tlačovej správe.