Základným mantinelom slobody je zodpovednosť, Andrej Danko si pripomenul udalosti 17. novembra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Danko
Predseda NR SR Andrej Danko (druhý sprava) počas pietnej spomienky pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu, ktorú organizuje Zväz protikomunistického odboja III. odboj na Cintoríne Vrakuňa. Bratislava, 17. november 2017. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Vývoj po novembri 1989 ukázal, že sloboda nie je a nemôže byť bezbrehá a jej základným mantinelom je predovšetkým zodpovednosť.

Povedal to predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý si pripomenul posolstvá 17. novembra pietnou spomienkou na obete komunistického režimu na cintoríne vo Vrakuni a na Devíne pri pamätníku Brána slobody. Agentúru SITA o tom informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie národnej rady.

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu zdôraznil, že obdobie spred 28 rokov má osobitú atmosféru pre pamätníkov aj aktívnych účastníkov. „Zmeny z konca roka 1989 priniesli nielen všeobecnú demokratizáciu pomerov, ale otvorili aj priestor na rozvoj národnej suverenity Slovákov“.

Komunistický režim sa zrútil

Presne 17. novembra 1989 sa v ČSSR začala nežná revolúcia, udalosti, počas ktorých sa zrútil komunistický režim. 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939 a brutálny policajný zákrok proti nim na pražskej Národní třídě vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty.

K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN). 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk.

Verejnosť odmietla novú vládu

29. novembra Federálne zhromaždenie ČSSR zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla.

Desiateho decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom. V ten istý deň prezident Gustáv Husák odstúpil a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoGustáv HusákVáclav Havel