Výhodou pestovania rastlín vo vegetačných nádobách je možnosť vytvoriť im také podmienky, v akých sa im darí najlepšie. Do črepníka môžete nasypať presne taký substrát, aký danej rastline vyhovuje, pri prihnojovaní sa živiny dostanú ku koreňom rýchlejšie, a pritom sa zbytočne nesplavia hlbšie do pôdy. V zime však treba počítať s premŕzaním koreňového balu a takisto so spaľujúcim zimným slnkom – to najviac prekáža vždyzeleným listnáčom. Budete musieť investovať do mrazuvzdorných nádob. Keď nemrzne, dreviny – ihličnany aj vždyzelené listnáče – treba občas zaliať aj v zimnom období. Týmto spôsobom si možno zazeleniť priestor prakticky ihneď – netreba celé roky čakať na výsledný efekt.
Pestrofarebný mix
Kombinujte. Pri kombinovaní výsadieb pamätajte, že do jednej nádoby patria len druhy s rovnakými nárokmi na svetlo, vlhkosť a pH substrátu. Nekombinujte rýchle rastúce druhy s pomaly rastúcimi.
Experimentujte. Do tej istej nádoby si môžete vysadiť napríklad stromčekovitú rastlinu alebo inú s guľovitou korunkou, k nej trsovito rastúcu, pridať ďalšiu s prevísajúcimi výhonkami.
Tón v tóne. Aj druhovo rôznorodé a farebne zladené výsadby sú obľúbené. Môžu harmonizovať s oplotením, fasádou a ďalšími doplnkami.
Letničky. Pestované v nádobách si budú žiadať intenzívnejšiu pozornosť: pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie, odstraňovanie odkvitnutých kvetov, prípadne sem-tam aj zásah proti chorobám a škodcom.
Dreviny. Ak nemáte dostatok času, rozhodnite sa pre trváce výsadby – ihličnany, listnáče, prípadne okrasné trávy či bambusy. Môžete si namiešať kompozíciu z kvitnúcich druhov (rododendrony, azalky, okrasné jablone, nátržníky, dulovce, zanoväte, hortenzie), skombinovať ich s nekvitnúcimi (zakrpatené druhy a kultivary ihličnanov a listnáčov), ďalej s tými, čo majú efektné farebné olistenie (škumpa – kultivar Royal Purple, pieris) či pekné plody (skimia, skalníky) a k nim prihodiť trvalky okrasné listom.
Celý článok si môžete prečítať tu.