BRATISLAVA 23. marca (WBN/PR) – Prvé zmienky o hrade Lietava pri Žiline sa tradujú od 13. storočia. Táto pamiatka patrí k najrozsiahlejším zrúcaninám na Slovensku. Za viac ako sedem storočí svojej existencie prešiel dlhým stavebným vývojom ukončeným renesančnou prestavbou. Posledných dvestopäťdesiat rokov je však opustený a jeho stav je alarmujúci. Kedysi to bolo administratívne a vojenské centrum, dnes zrúcanina, ktorá sa dostala na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta.
Lietava je aj dnes pripravená privítať všetkých návštevníkov a tých, ktorí chcú popustiť uzdu fantázii a poskladať z jednotlivých kameňov mozaiku minulosti. „Mozaika sa skladá z mnohých kamienkov, kým sa ukáže obraz. Každá pomoc je jedným z týchto kamienkov, aby sme mohli vzhliadnuť hrad, akým bol kedysi a ochránili ho pred ničivými vplyvmi času,“ hovorí výkonný riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu Ľubomír Chobot.
Prieskumy a merania na stenách zrúcaniny potvrdzujú, že sa blíži čas zlomu. Po ňom sa romantická zrúcanina, ktorá je ešte dnes stále symbolom regiónu, začne meniť na kopu neforemnej sutiny. Veža hradu bola postavená v období neskorej gotiky, kedy hrad za svoje vojenské zásluhy dostal v roku 1474 Pavol z Kiniži. Murivo veže je zachované do výšky tretieho poschodia a na korunke sú na severozápadnej stene ešte zachované 4 rímsy z renesančnej oblúčkovej atiky. Bez potrebných financií by sa aj veža stala iba kopou kameňov. Od roku 2005 však veža starej brány prechádza konzerváciou a čiastočnou obnovou vďaka pomoci dobrovoľníkov, profesionálnych firiem a podpore Ministerstva kultúry
Pomohla aj Nadácia VÚB, ktorej poskytla grant vo výške 6 600 eur v rámci programu Poklady môjho srdca. „Z týchto peňazí sme premurovali korunu veže brány a čiastočne na nej obnovujeme renesančnú oblúčkovitú atiku s rímsou po celej dĺžke veže až po objekt veľkej obytnej bašty,“ upresňuje použitie prostriedkov Ľ. Chobot. Všetky práce na hrade majú zachovať jeho historickú hodnotu. Cieľom združenia je zachovať Lietavský hrad pre budúce generácie v stave zakonzervovanej zrúcaniny s čiastočnou obnovou niektorých objektov. Po rekonštrukcii by mal byť suterén hradu s otvorenou galériou voľný pre turistov. Prvé poschodie bude slúžiť ako sklad a druhé bude mať konferenčný charakter. Tretie poschodie plánuje združenie používať ako ubytovanie pre dobrovoľníkov pracujúcich na záchrane lietavského hradného areálu.
Aj v tomto roku rozdelí Nadácia VÚB 100 000 eur na záchranu kultúrneho a prírodného dedičstva. O granty sa môžu až do konca marca uchádzať mimovládne organizácie alebo samospráva. Informácie o možnosti získať prostriedky na záchranu pokladu je možné nájsť na stránke Nadácie VÚB.