Začala prvá letná škola rusínskeho jazyka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chlieb
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Miartuš

PREŠOV 14. júna (WEBNOVINY) – Historicky prvý ročník Studium Carpato-Ruthenorum – medzinárodnej letnej školy rusínskeho jazyka a kultúry otvorili dnes na Prešovskej univerzite. Organizátorom projektu je Ústav rusínskeho jazyka a kultúry. Letnú školu rusínskeho jazyka iniciovali potomkovia rusínskych vysťahovalcov do USA, ktorí hovoria slabo, alebo vôbec neovládajú reč svojich predkov. Študijný pobyt v Prešove potrvá tri týždne do 4. júla. Zúčastňuje sa na ňom 24 záujemcov z USA, Rakúska a Slovenska. Program letnej školy sa delí na hodiny rusínskeho jazyka a konverzáciu, hodiny histórie a kultúry Rusínov a súčasťou pobytu budú aj exkurzie do rusínskeho regiónu.

Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry Anna Plišková, nie všetci frekventanti sa vedia dorozumieť v rusínskom jazyku, preto štúdium bude aj v angličtine. Počas študijného pobytu navštívia účastníci kurzu inštitúcie, ktoré sú späté s kultúrou a históriou Rusínov. Zúčastnia sa na festivale v Medzilaborciach, navštívia Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, múzeum a skanzen vo Svidníku a Starej Ľubovni. Čaká ich aj prehliadka pracovísk národnostného vysielania v košickom štúdiu rozhlasu a televízie. „Všetky tieto aktivity by mali prispieť k širšej informovanosti verejnosti o rozvoji karpatorusinistiky na Slovensku a vo svete, ako aj o možnostiach štúdia rusínskeho jazyka na Prešovskej univerzite,“ uviedla Plišková.

Ústav rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity vznikol pred dvomi rokmi ako pracovisko s celouniverzitnou pôsobnosťou. Jeho základom sa stalo Oddelenie rusínskeho jazyka a kultúry, ktoré fungovalo v rámci jeho predchodcu Ústavu národnostných štúdií a cudzích jazykov a neskôr Ústavu regionálnych a národnostných štúdií. Ústav ako jediná inštitúcia svojho druhu na Slovensku je vnímaný ako najvyššia vedecká inštitúcia pre výskum a vývoj normotvorby rusínskeho spisovného jazyka. Plní štyri základné funkcie – výchovnú a vzdelávaciu, vedecko-výskumnú a vývojovú, koordinačnú, dokumentačnú a informačnú. Prešovská univerzita získala akreditáciu na bakalárske a magisterské štúdium rusínskeho jazyka a literatúry v kombinácii so 16 predmetmi, ktoré sa vyučujú na Filozofickej fakulte, Fakulte humanitných a prírodných vied a na Fakulte športu.

Rusínsky jazyk bol na Slovensku kodifikovaný pred 15 rokmi. Od školského roku 1997/98 vznikajú základné školy s vyučovaním rusínskeho jazyka ako nepovinného predmetu, hlavne tam, kde sa dovtedy vyučoval ukrajinský jazyk. Rusínska národnostná menšina je štvrtou najpočetnejšou v rámci Slovenska – po maďarskej, rómskej a českej.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať