ŠTRASBURG 4. marca (WEBNOVINY) – Šesť rokov po zatknutí známeho ruského oligarchu Michaila Chodorkovského ide prípad jeho rozpadnutého ropného gigantu Jukos pred Európsky súd pre ľudské práva. V Štrasburgu chcú sudcovia od štvrtka rozhodnúť, či ruský štát nútenou dražbou koncernu neporušil práva majiteľov. Nielen pre politickú dimenziu, ale aj pre doteraz jedinečnú výšku žiadanej sumy je prípad Jukos doteraz jedným z najpozoruhodnejších procesov štrasburského súdu vôbec. Bývalí akcionári ruského podniku žiadajú od Moskvy enormné odškodné a úroky vo výške 72 miliárd eur.
Odhliadnuc od možného platenia odškodného hrozí Rusku predovšetkým strata vážnosti. Moskva sa dlho pokúšala zabrániť procesu, ktorý sa začne na základe žaloby podanej už v roku 2004. Ruský argument, že Jukos, a teda predmet sporu, už neexistuje, však u sudcov neuspel.
Žalujúci obviňujú Rusko z toho, že nechalo ropný gigant sprivatizovaný v 90. rokoch prostredníctvom protiprávnych zdanení a porušením zákona pri sanácii vykrvácať. Londýnsky právnik Piers Gardner sa bude v ich mene snažiť dokázať, že Moskva koncern cielene vohnala do krachu. Rusko chce naopak dokázať, že všetko prebiehalo v súlade so zákonom.
Za vrchol doterajšej aféry okolo Jukosu platí zatknutie niekdajšieho šéfa spoločnosti a multimilionára Michaila Chodorkovského v roku 2003. Momentálne si odpykáva osemročný trest za daňové podvody. Čelí aj novej obžalobe zo sprenevery a nezákonných transakcií vo výške 896 miliárd rubľov (19,7 mld. eur), ktorých sa mali dopustiť v rokoch 1998 až 2003. Podľa jeho advokátov mu tak hrozí ďalších 22 rokov vo väzení. Bývalý ropný magnát a viaceré krajiny sveta však vidia za jeho stíhaním politickú pomstu súčasného ruského vedenia, ktoré Chodorkovský tvrdo kritizoval.
SITA