Za vypaľovanie trávy hrozí ľuďom pokuta vyše 300 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vypaľovanie
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Vypaľovanie trávy a porastov, a teda porušenie zákona o ochrane pred požiarmi jej plošným vypaľovaním, je zakázané.

Bežného občana môže porušenie zákona vyjsť na 331 eur, právnickú osobu na 16 596 eur, agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Ak však ľudia spôsobia požiar, hrozí im okrem pokuty aj trestné stíhanie.

Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon o ochrane pred požiarmi, ktorý je v kompetencii ministerstva vnútra, ale aj zákon o ochrane prírody a krajiny a zákon o odpadoch v gescii ministerstva životného prostredia.

Zo zákona o odpadoch vyplýva podľa Stana tiež zákaz zneškodňovať, teda aj spaľovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene.

„Treba si uvedomiť, že vypaľovanie trávy nielen ničí životné prostredie a zabíja živočíchy, ale môže spôsobiť obrovské hospodárske škody a ohroziť ľudské životy,“ poznamenal hovorca envirorezortu s tým, že vypaľovanie tiež poškodzuje povrchovú vrstvu pôdy, pomáha rozširovaniu agresívnych druhov rastlín a takisto ničí drobné živočíchy, čím prichádzajú o potravu vyššie zvieratá.

Každý rok sa nájdu nezodpovední jednotlivci, ktorí tento zákaz nerešpektujú. Poškodzujú tak životné prostredie a ohrozujú seba i okolie. Práve preto aj ministerstvo životného prostredia každoročne na tento problém upozorňuje. Ak sa niekto stane svedkom vypaľovania trávy a lesných porastov, a teda porušenia zákona, mal by to nahlásiť na políciu na číslo 158, prípadne na mestskú políciu na číslo 159.

Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologického odpadu z porastov, sú kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku alebo zber biologického odpadu v na to určených veľkoobjemových kontajneroch.

Obec je povinná takto vyzbieraný odpad spracovať. „Na zakladanie ohňa v prírode odporúčame využiť oficiálne ohniská a rešpektovať všetky predpisy, pravidlá a obmedzenia, ktoré pre danú lokalitu platia,“ uzavrel pre agentúru SITA hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať