Ustavičná kritika Maďarska zo strany Západu v demokratických a kultúrnych otázkach spôsobuje, že pravicová vláda tejto krajiny sa zdráha ponúknuť podporu v praktických záležitostiach, konkrétne v otázkach rozširovania Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). V rozhovore pre agentúru AP to povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Maďarskí zákonodarcovia sú chorí z kritiky
Taktiež povedal, že jeho krajina zatiaľ nehlasovala o tom, či povolí vstup Fínska a Švédska do NATO, pretože maďarskí zákonodarcovia sú „chorí z kritiky maďarských vnútorných záležitostí“ v podaní týchto štátov.
Maďarský Fidesz plánuje schváliť vstup Fínska do NATO koncom marca, o Švédsku rozhodne neskôr
„Viete, keď fínski a švédski politici spochybňujú demokratickú povahu nášho politického systému, je to skutočne neprijateľné,“ povedal.
Maďarskí zákonodarcovia by mali v pondelok odobriť vstup Fínska do NATO. Szijjártó však podotkol, že výsledok hlasovania v súvislosti s členstvom Švédska v aliancii je ťažké predvídať. Skeptici sa domnievajú, že Maďarsko sa takýmto „kľučkovaním“ jednoducho snaží získať lukratívne ústupky.
Musí prísť prímerie
V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu Szijjártó povedal, že maďarské presadzovanie mieru neznamená súhlas s tým, že si Rusko ponechá územia, ktoré v súčasnosti kontroluje.
„Viete, zastaviť vojnu a sedieť pri stole neznamená, že akceptujete status quo. Keď sa vojna zastaví a začnú mierové rozhovory, nie je nutné, aby hranice boli tam, kde sú frontové línie. Vieme to aj z našej vlastnej histórie. Teraz musí prísť prímerie,“ poznamenal.
Za Trumpa boli ich vzťahy v rozkvete
Čo sa týka vzťahov so Spojenými štátmi, Szijjártó povedal, že za bývalého prezidenta Donalda Trumpa boli v rozkvete, ale za prezidenta Joea Bidena to má jeho vláda náročnejšie.
Maďarský minister zahraničia Szijjártó pricestoval do Bieloruska, opozičná líderka Cichanovská jeho návštevu odsúdila
„Za prezidenta Trumpa boli politické vzťahy také dobré ako nikdy predtým,“ skonštatoval Szijjártó a podotkol, že počas Trumpovho pôsobenia v Bielom dome Rusko nezačalo „žiadny útok proti nikomu“.