Merkelová odpovedala na otázku, či by malo Maďarsko vystúpiť z EÚ

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP.

BERLÍN 12. septembra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová považuje stanovisko Maďarska k vyjadreniu Súdneho dvora Európskej únie v súvislosti s prerozdeľovaním utečencov za neakceptovateľné.

Politička to uviedla pre utorkové vydanie Berliner Zeitung. „Je neakceptovateľné, aby jednu vládu nezaujímal verdikt Súdneho dvora Európskej únie,“ povedala.

Európa je narušená

„Znamená to, že veľmi podstatná oblasť Európy je narušená, pretože podľa mňa sa v Európe riadime zákonmi,“ reagovala na otázku, či by podľa nej malo Maďarsko vystúpiť z Európskej únie. Merkelová sa chce touto otázkou zaoberať aj počas októbrového európskeho summitu.

Súdny dvor Európskej únie nedávno s konečnou platnosťou zamietol žaloby podané Slovenskom a Maďarskom v súvislosti s prerozdeľovaním utečencov.

Poburujúce a nezodpovedné

Podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjárta bolo rozhodnutie súdu „poburujúce a nezodpovedné“ a „vystavilo ohrozeniu európsku bezpečnosť a budúcnosť“.

Szijjártó vyhlásil, že Maďarsko bude proti úsiliu EÚ prerozdeľovať utečencov do jednotlivých členských krajín naďalej bojovať a naďalej bude klásť dôraz najmä na potrebu posilniť vonkajšie hranice EÚ.

Únia by mala podľa neho konečne uznať, že koncept rozmiestňovania utečencov na základe kvót bol neúspešný a mala by sa ho vzdať.

Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že verdikt súdu „zaznamenal“ a dodal, že Maďarsko nie je krajinou prisťahovalcov a nikdy ňou nechce byť. „Namiesto právneho boja musíme viesť politický boj“, vyhlásil premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováViktor Orbán
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvor