BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Príčinou júlového pádu vojenského vrtuľníka Mi-17 pri Prešove nebola technická porucha. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková. Od utorka zároveň môžu vojaci opäť lietať na týchto vrtuľníkoch aj mimo pátracej a záchrannej služby. Vyšetrovanie nehody naďalej pokračuje, bližšie informácie k nemu rezort obrany až do jeho skončenia nebude poskytovať.
Minister obrany Martin Glváč v utorok ocenil troch ľudí, ktorí pomáhali ako prví na mieste pádu vojenského vrtuľníka, konkrétne Hanu Blažejovú, Vladimíra Šulka a Petra Korbu. „Akurát sme schádzali z hôr a počul som, že tam niečo hučí. Nebál som sa, že vrtuľník môže explodovať a rýchlo som toho pilota vytiahol. Prvýkrát sa mi stalo, že som niekoho zachraňoval,“ uviedol Šulko.
Pilota z vrtuľníka pochovali s poctami, udelili mu medailu
Podľa Blažejovej si v tej chvíli ani neuvedomovali strach. Minister všetkým trom udelil Pamätnú medailu ministra obrany III. stupňa. „Som veľmi rád, že sa našli ľudia ako vy. Cením si vašu odvahu, ktorá pomohla zachrániť ľudské životy. Chcel by som vám poďakovať za pomoc,“ povedal.
Korba, ktorý zosnulého pilota osobne poznal, skonštatoval, že v jeho prípade určite prevláda nad radosťou z ocenenia smútok. „V každom prípade ale ďakujem,“ povedal ministrovi.
z prešovského Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša havaroval 28. júla krátko po 14:00 v lokalite Hradisko pri obci Geraltov v okrese Prešov. Pri páde zahynul pilot Richard Sépi, ďalší dvaja členovia posádky, pilot Peter Pavlinský a palubný technik Tibor Šoltés nehodu prežili.
Za zodpovedné plnenie úloh počas služby udelil náčelník GŠ OS SR pilotovi Richardovi Sépimu in memoriam zlatú vojenskú medailu Za vernosť Ozbrojeným silám Slovenskej republiky I. stupňa.