BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Hrozba vyšších pokút pre výrobcov, distribútorov a predajcov nekvalitných potravín je čoraz reálnejšia.
Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž v utorok posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja (MPRV) SR. Novela sprísňuje kontroly a sankcie a dáva tiež viac právomocí kontrolórom a aj policajtom.
Pokuty pre nepoctivých obchodníkov a dopravcov sa tak môžu vyšplhať až k sume piatich miliónov eur, a to v prípade, že na trh opakovane umiestnia nekvalitný a zdraviu škodlivý tovar.
Pokiaľ kontrolóri odhalia potraviny, ktoré by mohli ohroziť spotrebiteľov, budú podľa novely oprávnení ich znehodnotiť, a to buď chemicky, alebo mechanicky. „Likvidácia nekvalitných potravín podľa súčasnej právnej úpravy síce bola možná, ale taká zdĺhavá a nekonečne náročná na administratívu, že bolo treba urobiť jednoznačnejší výklad,“ uviedol pred časom šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek.
Za prešľapy sa bude zatvárať
V právomoci inšpektorov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR bude aj pozastavenie alebo úplné uzatvorenie prevádzky výrobcov a predajcov, ak pri kontrole nájdu napríklad potraviny neznámeho pôvodu, výrobky po dátume spotreby, prípadne hmyz či hlodavce.
V prípade, že policajti zastavia vozidlo, ktoré nespĺňa kritériá veterinárov na prevoz potravín, budú mať právo odobrať vodičovi osvedčenie o evidencii.
„Vrátené bude majiteľovi alebo vodičovi až po preukázaní, že príslušný tovar bol odovzdaný do kafilérie v Žiline,“ doplnil Jahnátek. Zásadnou zmenou v legislatíve je aj to, že už nebude rozlišovať medzi malými, strednými a veľkými prevádzkovateľmi pri stanovovaní výšky pokút. Novinkou je aj zavedenie sankcií voči obciam v prípade, že vopred nenahlásia ambulantný predaj na svojom území.
Galkovi sa nepáčia intervaly pokút
Proti novele ostro vystúpili opoziční poslanci. Podpredseda strany SaS Ľubomír Galko zastáva názor, že intervaly pokút, ktoré stanovuje novela, sú príliš široké.
Tým pádom bude určenie sankcie na svojvôli kontrolóra, čo poskytne priestor na korupciu. Zsolt Simon z Mostu-Híd očakáva, že štát z udelených pokút neuvidí takmer nič, pretože právnici veľkých reťazcov dokážu správne konania odďaľovať aj o niekoľko rokov.
Zároveň dodal, že slabé ohodnotenie potravinových inšpektorov ich môže motivovať k prijímaniu úplatkov, aby neudeľovali vysoké pokuty. V prípade, že zákon prejde parlamentom a podpíše ho prezident, nadobudne účinnosť 1. marca 2013.