Z letnej olympiády vyradili zápasenie, je to nečakaný krok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zápasenie
Foto: SITA/AP

Názor bývalého reprezentanta Jozefa Lohyňu

Bývalý slovenský reprezentant v zápasení Jozef Lohyňa si myslí, že by bola škoda, keby tento šport definitívne vyradili z programu olympijských hier 2020.

„Mám informáciu, že zatiaľ je to len návrh exekutívy a na septembrovom zasadnutí sa definitívne rozhodne, či to zostane takto v platnosti. Uvidíme, ako to celé dopadne. Samozrejme, že táto správa ma prekvapila. Keby zmizol z olympiády jeden z najstarších športov, bolo by to smutné,“ povedal pre agentúru SITA držiteľ bronzovej medaily z olympijských hier 1988 v Soule Lohyňa.

Trojnásobný medailista z majstrovstiev Európy (1986 – bronz, 1990 – zlato, 1991 – striebro) a majiteľ piatich cenných kovov z kontinentálnych šampionátov (päťkrát striebro a raz bronz, pozn.) si myslí, že za vyradením zápasenia z itinerára OH 2020 stojí najmä pasivita Medzinárodnej zápasníckej federácie. „Pravda je, žiaľ, taká, že Medzinárodná zápasnícka federácia nepracuje práve najlepšie a ja sa ani nečudujem MOV, že sa takto rozhodol. Sú zle stanovené pravidlá, tento šport nie je robený ani pre ľudí, ani pre športovcov. Za mojej éry trval turnaj tri až štyri dni. Teraz je to štyri až päť hodín, všetko rýchle, uponáhľané. Pripadá mi to, ako keby si len niekto potreboval urobiť čiarku, že máme za sebou turnaj,“ vyslovil svoj názor na problematiku čoskoro 50-ročný rodák zo Zlatých Moraviec a pokračoval: „Aj pre mládež je to deprimujúce. Prečo by mala robiť zápasenie, keď cestuje niekam na turnaj osem až desať hodín, odzápasí za nejaké tri minúty a keď prehrá, tak automaticky končí, nemá šancu pokračovať. Medzinárodná zápasnícka federácia sa správa ako daňový úrad – len berie peniaze a nesnaží sa pomôcť k rozvoju tohto športu.“

LAUSANNE 12. februára (WEBNOVINY) – Členovia exekutívy Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na svojom utorkovom zasadnutí trochu nečakane odporučili vyradiť z programu olympijských hier 2020 zápasenie. Nezaradili ho medzi kľúčové športy.

Najviac ohrozeným bol podľa viacerých úvah moderný päťboj. Pätnásťčlenné vedenie MOV sa však rozhodlo pre zápasenie, tento krok ešte musí odobriť septembrové zasadnutie pléna MOV v Buenos Aires.

Už v máji v Petrohrade však exekutíva vyberie jeden šport, ktorý by mal zápasenie na olympijských hrách 2020 nahradiť.

Vyraďovali aj v roku 2005

Výkonný výbor MOV na svojom utorňajšom zasadnutí posudzoval 26 športov, ktoré boli v programe OH 2012 v Londýne. Na olympijských hrách 2016 pribudnú do kalendára súťaží aj golf a sedmičkové ragby. O týchto dvoch športoch sa v utorok nediskutovalo.

V zápasení sa súťaží vo dvoch štýloch. Vo voľnom sa bojovalo v Londýne o jedenásť medailových kompletov, v grécko-rímskom o sedem. Zápasenie ešte má šancu zotrvať v programe OH 2020, keďže sa teraz presúva ku kandidátskym športom.

V máji budú na ďalšom zasadnutí exekutívy MOV bojovať o olympijskú účasť aj bejzbal spoločne so softbalom, squash, korčuľovanie na kolieskových korčuliach, športové lezenie, wakebording či bojové umenie wu-šu.

Najväčšie šance majú karate a squash, zápasenie má po utorku minimálnu nádej.

Teoretickú šancu dostane ešte potom v septembri, ale nepredpokladá sa, že by členovia MOV išli proti svojmu vedeniu. „Bolo to rozhodnutie exekutívy. Nebolo to jednoduché, všetko sa citlivo posudzovalo. Chceme otvoriť dvere zmenám olympijského programu, preto sa urobil tento krok,“ uviedol podľa Inside The Games hovorca MOV Mark Adams.

Naposledy MOV vyraďoval športy z olympijského programu v roku 2005, derniéru v Pekingu 2008 zažili softbal a bejzbal. Programová komisia MOV pripravila exekutíve na súčasné rokovanie správu, ktorá rozoberala viac ako tri tucty kritérií u jednotlivých športov vrátane televíznej sledovanosti, predaja vstupeniek, antidopingovej politiky, popularity vo svete. Členovia exekutívy však rozhodovali na základe vlastného svedomia.

Jeden z najstarší športov na OH

Zápasenie bolo už súčasťou starovekých olympijských hier, ktorých história siaha do 8. storočia pred Kristom. Nechýbalo ani na prvých olympijských hrách v Aténach v roku 1896 a nezápasilo sa jedine na ďalších v roku 1900 v Paríži. Na všetkých ostatných už bolo stabilnou súčasťou olympijského programu. Okrem zápasenia a moderného päťboja sa intenzívne v utorok v Lausanne hovorilo najmä o rýchlostnej kanoistike, pozemnom hokeji a taekwonde. Záverečné hlasovanie bolo o pozemnom hokeji, modernom päťboji a zápasení.

„Je to pre všetkých šok. O vyradení zápasenia pôvodne nikto neuvažoval. Bola to veľmi tesná voľba medzi zápasením a moderným päťbojom, rozhodol možno jeden alebo dva hlasy,“ povedal pre AFP zdroj z prostredia MOV a doplnil: „Moderný päťboj a taekwondo urobili dokonalý zákulisný lobing. Zápasenie sa cítilo bezpečné a nerobilo nič.“

Predstaviteľov Medzinárodnej zápasníckej federácia (FILA) správa z Lausanne zaskočila. „Urobíme všetko preto, aby sme členov Medzinárodného olympijského výboru presvedčili, že jeden z najstarších a zakladajúcich olympijských športov do programu olympijských hier patrí. FILA vždy dodržiavala pravidlá a predpisy MOV, je prítomná v 180 krajinách a ponúka športovcom možnosti na športové vyžitie,“ uviedla FILA vo svojom stanovisku.

Podľa prezidenta Ruskej zápasníckej federácie Michaila Mamiašviliho hrozba na vylúčenie z programu OH nebola dlho reálna. „Hovoril som so Sergejom Bubkom, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí výkonného výboru MOV. Oboch nás výsledky prekvapili. Odporúčanie exekutívy musí riešiť FILA a jej vedenie,“ tvrdí Mamiašvili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MOV Medzinárodný olympijský výbor