BANSKÁ BYSTRICA 22. augusta (WEBNOVINY) – Približne 70-tisíc ton biologicky rozložiteľného odpadu môže ročne spracovať a vyprodukovať z neho zhruba 51-tisíc megawatthodín energie nová elektráreň s kompostárňou, ktorú v týchto dňoch uviedla do riadnej prevádzky pri obci Vlkanová v okrese Banská Bystrica banskobystrická spoločnosť Kompala.
Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla členka predstavenstva tejto firmy Silvia Bastyr, vybudovanie elektrárne stálo vyše 20 miliónov eur a na Slovensku ide o prvú elektráreň, ktorá elektrinu vyrába z certifikovaného biopaliva – energokompostu. Zamestnaných je v nej 30 ľudí.
Kým samotná výroba elektriny prebieha klasicky spaľovaním paliva v kotle a prostredníctvom parnej turbíny s výkonom sedem megawatov, unikátne je zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov na certifikovaný energokompost riadenou aerofermentáciou v kompostárni. Na výrobu energokompostu sa okrem drevnej štiepky či slamy používa aj kal z čistiarne odpadových vôd, v susedstve ktorej elektráreň stojí, pričom zo 70-tisíc ton bioodpadu sa má ročne vyrobiť 50-tisíc ton biopaliva.
Skúšobnú prevádzku tejto elektrárne sprevádzali na jar sťažnosti obyvateľov Vlkanovej na nadmerný hluk, ktorý potvrdili aj merania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Hygienici preto nariadili zastavenie skúšobnej prevádzky do zníženia hlučnosti.
Ako dnes informovala Bastyr, investor ešte v máji inštaloval na miesto najväčšieho zdroja hluku tlmič a následné opakované merania potvrdili, že prevádzka už je v súlade s normami. „Napriek tomu ako nadštandardné gesto voči komunite chceme vybudovať aj protihlukovú stenu a podali sme v tejto súvislosti už žiadosť o stavebné povolenie,“ dodala Bastyr.
Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Tolnayová pre agentúru SITA uviedla, že hygienici dali na základe meraní súhlasné stanovisko ku kolaudácii elektrárne firmy Kompala ešte začiatkom júla.
„Ku kolaudácii stavby spoločnosť Kompala predložila výsledky objektivizácie škodlivých faktorov pracovného prostredia, prevádzkové poriadky a posudky o riziku pre chemické faktory a hluk, preukazujúce splnenie požiadaviek na ochranu zdravia,“ uviedla Tolnayová. Zároveň potvrdila, že Kompala požiadala stavebný úrad o vydanie stavebného povolenia na výstavbu šesť metrov vysokej protihlukovej steny.