Wozniacka si brúsi zuby na našu Cibulkovú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cibulková
Foto: SITA/AP

MELBOURNE 19. januára (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako dvadsiata deviata zvíťazila v stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (17. – 30. januára, celková dotácia 25 005 635 AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) nad Taliankou Albertou Briantiovou za 126 minút 6:1, 4:6, 6:2. Nezastavilo ju ani 6 dvojchýb. Premenila 7 z 13 brejkbalov, zdolaná využila 4 z 11 takýchto možností na returne.

Vo vstupnej časti síce favorizovaná Cibulková hneď stratila svoj servis, ale potom získala šesť gemov v rade. V druhom dejstve 21-ročná Bratislavčanka sľubne vyrovnala z 0:3 s jedným brejkom na 3:3, v ôsmom geme odvrátila dve hrozby. Sama mala za stavu 4:4 jednu šancu preraziť servis 30-ročnej Briantiovej (87. vo svetovom rebríčku, nikdy nebola nad 67. pozíciou), ale neuspela. Navyše, v desiatom geme jej nestačilo vedenie 40:15 a napokon musela ísť do rozhodujúceho setu. V ňom si však Cibulková počínala suverénne: súperke povolila brejkbal vo štvrtej hre a dva gemy už za stavu 5:0.

„Som veľmi rada, že som tento zápas zvládla. Nebol jeden z najlepších a poviem pravdu, že sa mi môj výkon nepáčil, ale najdôležitejší je napokon výsledok, na iné sa nik už nebude pýtať,“ povedala Dominika Cibulková pre agentúru SITA a dodala: „V mojej hre bolo dosť výkyvov. Bolo to také hore – dolu, bez konštantnosti. Po prvom sete, ktorý som odohrala dobre, som sa trošku stiahla a prestala som na kurte predvádzať to, čo som mala. Asi som podvedome čakala, že súperka sa už zdolá sama. Potvrdilo sa, že na takejto úrovni sa to nedeje. Nič som síce nepodcenila, ale neukončila som to vo dvoch a ešte sme sa ťahali. Celkovo som predpokladala, že Briantiová sa bude viac snažiť slajzovať, ale ona aj z toho bekhendu hrala prevažne ´spin´. Nič to však nemenilo na potrebe uhrať si to proti nej.“

Zverenkyňa Željka Krajana Cibulková má istotu 160 bodov do renkingu a šeku na 54 500 AUD. Už pred stredajším zápasom bolo jasné, že k 31. januáru sa vráti pred Danielu Hantuchovú na post národnej jednotky. Momentálne figuruje na 32. pozícii v renkingu WTA, čím o 20 priečok zaostáva za osobným rekordom. Na južnej pologuli dosiaľ má maximum v podobe predvlaňajšieho osemfinálového 4. kola, v ktorom nestačila na Rusku Jelenu Dementievovú. Teraz sa v 1. kole dostala z 2:4 v tretej časti proti nemeckej ľaváčke Angelique Kerberovej.
Semifinalistka parížskeho Roland Garros 2009 Cibulková si v 3. kole zmeria sily s Dánkou Caroline Wozniackou. Jednotku tohto podujatia i počítačového poradia zdolala minulý týždeň v Sydney dvakrát 6:3. „Severanka“ v stredu prekonala hladko 6:1, 6:0 Američanku Vaniu Kingovú, vlani na Grand Slame Ázie a Pacifiku Cibulkovej premožiteľku v 1. kole zo stavu 1:5 v tretej časti a 4 mečbalov.

Cibulková sa v bilancii zo vzájomným duelov s Taliankou ujala vedenia 2:1. So skúsenou a porovnateľne nevysokou Briantiovou (165 cm) prehrala 4:6, 2:6 už v roku 2006 vo finále halového turnaja ITF s dotáciou 25 000 USD v kanadskom St. Georges de Beauce. Revanšovala sa vlani na antuke v Ríme – 6:3, 6:4. Briantiovej maximom z Majors zostáva minuloročné 3. kolo práve z metropoly Victorie. Talianka v októbri 2010 zdolala Magdalénu Rybárikovú dvakrát 6:4 vo finále 100-tisícového podujatia pod hlavičkou ITF v Číne.

Štatistiky:

Cibulková – Briantiová

1. podanie (úspešnosť v %): 52 z 93 = 56% – 58 z 93 = 62%

využitie 1. podania: 34 z 52 = 65% – 30 z 58 = 52%

využitie 2. podania: 19 zo 41 = 46% – 15 z 35 = 43%

esá: 1 – 2

dvojchyby: 8 – 6

body získané na príjme: 48 z 99 = 48% – 40 zo 101 = 40%

využitie brejkbalov: 7 z 13 = 54% – 4 z 11 = 36%

získané lopty celkovo: 101 – 85

Wozniacka uštedrila lekciu Kingovej

Caroline Wozniacka v stredajšom zápase 2. kola prekonala Američanku Vaniu Kingovú za 58 minút jednoznačne 6:1, 6:0. Vo víťazných úderoch mala 20-ročná rodáčka z Odense navrch 23:10 a bola aj výrazne istejšia – nevynútené chyby 8:20. „Severanka“ upravila skóre zo vzájomných súbojov na 2:0 po vlaňajšom citeľne tesnejšom triumfe 5:7, 6:2, 6:4. Vtedy v kalifornskom Indian Wells mala manko setu a brejku a v rozhodujúcej časti zvládla obrat z 1:4. Dvojnásobná deblová grandslamová šampiónka z predchádzajúcej sezóny Kingová (88. v singlovom renkingu) vlani v 1. kole na tomto podujatí vyradila Dominiku Cibulkovú zo skóre 1:5 v treťom dejstve a 4 mečbalov.
Wozniacka
Foto: SITA, AP

Američanka teraz má štatistiku 0:14 proti členkám Top 10. Finalistka US Open 2009 a MS WTA Tour 2010 Wozniacka sa potrebuje pri rieke Yarra dostať aspoň do semifinále, aby mala istotu zotrvania na poste jednotky k 31. januáru. Do 3. kola prenikla na 13. vrcholnom turnaji bez prerušenia. Na AO 2010 sa lúčila v osemfinálovom 4. kole po nezdare proti Číňanke Na Li.

Wozniacka si brúsi zuby na našu Cibulkovú

„Na ten zápas sa veľmi teším. Nedávny predchádzajúci súboj s Wozniackou mi dodal sebavedomie. Ak budem dobre hrať to moje, tak ju porazím ako v Sydney. Určite však čakám, že ona bude niečo vymýšľať, pokúšať sa o zmenu, aby ma vyviedla z rytmu a nehralo sa mi dobre. Je to múdra hráčka, musím byť pripravená na všetko. Bude to ťažké,“ skonštatovala D. Cibulková. „Dominike budem mať čo vracať. Nedávno som s ňou prehrala, teraz sa zo všetkých síl pokúsim o vydarenú odvetu,“ povedala Wozniacka. K súboju s Kingovou uviedla: „Z mojej strany to bol naozaj skvelý zápas. Mala som pocit, že udieram do loptičky fakty dobre. Naposledy som proti nej bola 1:4 v treťom sete. Vedela som teda, že dnes musím od začiatku zaberať naplno. Počínala som si agresívne a ono to fungovalo.“

Ani Heninová nemala v druhom kole so súperkou problém

Miestna šampiónka zo sezóny 2004 Heninová (13.) nasadená ako jedenásta prekonala Britku Elenu Baltachovú (55.) za 61 minút 6:1, 6:3. Pri podávaní na triumf odvrátila dva brejkbaly v rade – jediné, ktorým v tomto dueli čelila. Na „winnery“ vynikla v Aréne Roda Lavera 29:7. Z ostatných 52 súbojov so súperkami mimo Top 50 nazbierala 7-násobná grandslamová hrdinka Heninová 51 triumfov. Nestačila akurát na Estónku Kaiu Kanepiovú vlani v Pohári federácie. Belgická bývalá jednotka počítačového poradia na tomto turnaji nikdy neprehrala so súperkou, ktorá niekedy počas kariéry nebola na vrchole rebríčka. Pred dvanástimi mesiacmi nestačila vo finále na Američanku Serenu Williamsovú, ktorá teraz chýba zo zdravotných dôvodov. V piatok v 3. kole Heninová narazí na dvoma grandslamovými titulmi ozdobenú Rusku Svetlanu Kuznecovovú, nad ktorou vedie vysoko 16:2 aj zásluhou úspechov vo finále Roland Garros 2006 a US Open 2007.

„Na moje vystúpenia v Melbourne mám prevažne dobré spomienky. V ostatných mesiacoch som sa dosť natrápila so zdravím, o to väčšiu teraz pociťujem radosť,“ povedala Heninová, ktorá pre zranenie pravého lakťa chýbala v oficiálnom súťažnom dianí od prehry vo wimbledonskom osemfinále s krajankou Kim Clijstersovou až do konca sezóny 2010. Na Hopmanovom pohári v Perthe dosiahla v singli bilanciu 4:0, ale v Melbourne Parku spočiatku tápala v dueli 1. kola s Indkou Saniou Mirzovou – 5:7, 6:3, 6:1.

Venus Williamsová sa za tri hodiny pretrápila do 3. kola

Sedemnásobná grandslamová šampiónka Venus Williamsová z USA nasadená ako štvrtá postúpila do 3. kola dvojhry na Australian Open v Melbourne, ale proti českej tenistke Sandre Záhlavovej sa riadne potrápila. V stredajšom stretnutí 2. kola zvíťazila za rovné tri hodiny 6:7 (6), 6:0, 6:4 a nad jej zdravotným stavom visí veľký otáznik. Tridsaťročná niekdajšia líderka svetového rebríčka V. Williamsová pokrivkávala, po strate úvodného dejstva ju štvrť hodiny ošetrovali. Napokon rozhodli v podstate len jej skúsenosti, povestná bojovnosť a prejavená schopnosť uspieť aj pri limitovanom pohybe.

Venus nastrieľala 8 es, ale aj urobila 9 dvojchýb. Na „winnery“ bola lepšia len relatívne mierne 38:31 a zároveň urobila viac nevynútených chýb – 43:34. Až 40-krát sa objavila pri sieti, zvládla 25 takýchto zákrokov. Päťka terajšieho renkingu Venus proti 97. hráčke počítačového poradia S. Záhlavovej viedla v otváracom dejstve 4:1, ale aj prehrávala 5:6 s brejkom.
Williams
Foto: SITA

Vynútila si ešte tajbrejkové rozuzlenie, v ňom však ťahala za kratší koniec, keď outsiderka zakončila parádnym forhendovým „winnerom“ inside-out. Tento dramatický set trval v Aréne Roda Lavera 78 minút. V tretej časti Američanka prerazila servis súperky v tzv. Tildenovom geme – 4:3. V desiatej hre si pokazila prvý mečbal dvojchybou, ale pri druhej šanci už nezaváhala – pripísala si bod z podania, Záhlavovej return skončil v sieti.

„Bol to dnes v prvom rade boj. Musela som sa v tých najťažších okamihoch upokojiť. V polovici zápasu tohto typu sa vás nesmie zmocniť hystéria. Schladila som sa mimo dvorca a vrátila som sa so zámerom nastrieľať tam nejaké ´winnery´. Hovorila som si, že ak sa dostanem do stavu, v ktorom sa už vôbec nebudem môcť hýbať, tak odstúpim. Nevzdala som sa však už veľmi, veľmi dlho,“ podotkla Venus, ktorá naposledy nedohrala v júli 2004 v semifinále v Los Angeles proti krajanke Lindsay Davenportovej.

Staršia zo známych amerických sestier si medzi najlepšími 32 zmeria sily s úspešnou z duelu Anne Keothavongová (V. Brit.) – Andrea Petkovicová (Nem.-30).

Šampiónka spred troch rokov Šarapovová ide tiež do 3. kola

Ruská tenistka Maria Šarapovová nasadená ako štrnásta postúpila do 3. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. Bývalá jednotka svetového rebríčka WTA a miestna šampiónka spred troch rokov si poradila v stredajšom stretnutí 2. kola s Francúzkou Virginie Razzanovou v ich premiérovom vzájomnom súboji za 121 minút 7:6 (3), 6:3, hoci začala inkasovaným brejkom a za stavu 0:3 musela odvracať tri hrozby 4-gemového manka. V deviatej hre druhej časti vymazala 6 brejkových možností súperky, sama premenila tretí mečbal.

Tradične ofenzívne naladená Šarapovová pri 31 víťazných úderoch urobila v Hisense Arene 39 nevynútených chýb, pasívnejšia zdolaná mala pomer 14:29. Favoritka zužitkovala 6 z 10 brejkbalov, Razzanová (presne 100. pozícia v renkingu) využila len 5 zo 14 takýchto príležitostí.

Dvadsaťtriročná držiteľka troch trofejí z úrovne „veľkej štvorky“ Šarapovová, teraz 16. v renkingu, predvlani na južnej pologuli nehrala po operácii pravého ramena a minulý rok neuspela hneď na úvod proti krajanke Marii Kirilenkovej.
Šarapová
Foto: SITA, AP

Medzi najlepšími 32 hráčkami si Šarapovová – čerstvo pod dohľadom švédskeho kouča Thomasa Högstedta namiesto svojho doterajšieho trénera Michaela Joyca – zmeria sily s Nemkou Juliou Görgesovou (38.), ktorá pomerne nečakane vyradila Estónku Kaiu Kanepiovú, premožiteľku Magdalény Rybárikovej z 1. kola. Ruska vedie v bilancii zo vzájomných duelov 1:0 po tom, ako vlani slávila úspech 7:6 (2), 6:1 vo štvrťfinále na antuke v Štrasburgu.

Súhrn výsledkov stredajších stretnutí 2. kola dvojhry žien na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (17. – 30. januára, celková dotácia 25 005 635 AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku):

Dominika Cibulková (SR-29) – Alberta Briantiová (Tal.) 6:1, 4:6, 6:2

Caroline Wozniacka (Dán.-1) – Vania Kingová (USA) 6:1, 6:0

Venus Williamsová (USA-4) – Sandra Záhlavová (ČR) 6:7 (6), 6:0, 6:4

Francesca Schiavoneová (Tal.-6) – Rebecca Marinová (Kan.) 6:3, 5:7, 9:7

Viktoria Azarenková (Biel.-8) – Andrea Hlaváčková (ČR) 6:4, 6:4

Na Li (Čína-9) – Jevgenija Rodinová (Rus.) 6:3, 6:2

Justine Heninová (Belg.-11) – Elena Baltachová (V. Brit.) 6:1, 6:3

Maria Šarapovová (Rus.-14) – Virginie Razzanová (Fr.) 7:6 (3), 6:3

Vesna Manasievová (Rus.) – Marion Bartoliová (Fr.-15) 3:6, 6:3, 6:0

Julia Görgesová (Nem.) – Kaia Kanepiová (Est.-20) 6:4, 3:6, 6:4

Anastasija Sevastovová (Lot.) – Yanina Wickmayerová (Belg.-21) 6:4, 6:2

Svetlana Kuznecovová (Rus.-23) – Arantxa Rusová (Hol.) 6:1, 6:4

Andrea Petkovicová (Nem.-30) – Anne Keothavongová (V. Brit.) 2:6, 7:5, 6:0

Monica Niculescová (Rum.) – Cvetana Pironkovová (Bulh.-32) 6:4, 6:1

Chanelle Scheepersová (JAR) – Regina Kulikovová (Rus.) 6:4, 4:6, 7:5

Barbora Záhlavová-Strýcová (ČR) – Jelena Dokičová (Aus.) 7:6 (3), 6:1

Známe dvojice v 3. kole (horná polovica „pavúka“):

Caroline Wozniacka (Dán.-1) – Dominika Cibulková (SR-29)

Anastasija Sevastovová (Lot.) – Vesna Manasievová (Rus.)

Justine Heninová (Belg.-11) – Svetlana Kuznecovová (Rus.-23)

Monica Niculescová (Rum.) – Francesca Schiavoneová (Tal.-6)

Venus Williamsová (USA-4) – Andrea Petkovicová (Nem.-30)

Julia Görgesová (Nem.) – Maria Šarapovová (Rus.-14)

Na Li (Čína-9) – Barbora Záhlavová-Strýcová (ČR)

Chanelle Scheepersová (JAR) – Viktoria Azarenková (Biel.-8)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anastasija SevastovováAndrea HlaváčkováAndrea PetkovicováArantxa RusováBarbora Záhlavová-StrýcováCaroline WozniackaCvetana PironkovováDominika CibulkováFrancesca SchiavoneováJelena DokičováJevgenija RodinováJulia GörgesováJustine HeninováKaia KanepiováMaria ŠarapovováMarion BartoliováMonica NiculescováNa LiSvetlana KuznecovováVenus WilliamsováViktoria AzarenkováYanina Wickmayerová