WIKILEAKS: Obama vymenil štít za podporu Ruska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Clintonová
Foto: SITA, AP

WASHINGTON/BERLÍN 29. novembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama vymenil plány vybudovať zariadenia protiraketového štítu v Českej republike a v Poľsku za podporu Ruska pri rokovaní v Organizácii Spojených národov o sankciách proti Iránu.

Na základe tajných dokumentov z prostredia americkej diplomacie zverejnených na serveri WikiLeaks o tom v pondelok informoval poľský denník Gazeta Wyborcza.

Podľa informácií z dokumentov vyplýva, že Spojené štáty boli presvedčené o tom, že Irán má rakety z KĽDR a tie by mohli ohroziť Európu. Z tohto dôvodu chceli umiestniť zariadenia protiraketového štítu práve v strednej Európe, s čím zásadne nesúhlasila Moskva. Podľa britského denníka The Guardian sa v listoch z Izraela uvádza, že v prípade, ak bude Washington trvať na takejto verzii protiraketového štítu, Rusi sa môžu vzdať zámeru nepredať Iránu svoje rakety S-300. Obama nakoniec plán svojho predchodcu Georgea Busha v septembri odvolal.

Internetový portál WikiLeaks, ktorý v roku 2006 založil Austrálčan Julian Assange, v októbri sprístupnil verejnosti 77-tisíc utajovaných dokumentov americkej armády o bojoch v Afganistane v rokoch 2004 až 2010, čo vzbudilo hlasný odpor v USA a viacerých európskych krajinách. V nedeľu portál zverejnil ďalších 250-tisíc tajných dokumentov americkej diplomacie. Väčšinou ide o hodnotiace správy z amerických veľvyslanectiev.

Putin je Batman, Medvedev Robin

Portál WikiLeaks zverejnením utajovaných dokumentov americkej diplomacie ukázal, ako tvrdo Američania dokážu zhodnotiť lídrov krajín, v ktorých ich diplomati pôsobia. Napríklad taliansky premiér Silvio Berlusconi je podľa hlásení amerických diplomatov „slabý, nespoľahlivý a neefektívny európsky líder“, ktorý stále usporadúva oslavy. Kritike sa nevyhol ani afgansky prezident Hámid Karzaj, ktorý je opísaný ako „veľmi slabý líder s nábehom veriť konšpiračným teóriám“.

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí údajné verí iba úzkemu okruhu svojich spolupracovníkov, veľmi nerád lieta a nikam sa nepohne bez svojej „rozkošnej“ ukrajinskej sestričky.

Ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva americkí diplomati pôsobiaci v Moskve definujú ako stále podriadeného premiérovi Vladimirovi Putinovi. Podľa korešpondencie určenej Washingtonu je Medvedev „Robinom, kým Putin Batmanom“.

Kriticky Američania hodnotia aj francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý je podľa zverejnených citlivých dokumentov „vzťahovačný a autoritársky“. Naopak pochvalu si vyslúžila nemecká kancelárka, ktorú nemenovaný diplomat USA označil za „výnimočne tvorivú“. Slová uznania si od amerického veľvyslanca vyslúžil dlhoročný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Ako o ňom napísal veľvyslanec Christopher Dell, „uznajme tomu diablovi jedno – je to brilantný taktik, najprefíkanejší a najzákernejší politik v Zimbabwe“ a preto sa drží tak dlho na čele krajiny.

Wikileaks zverejnila tajné dokumenty americkej diplomacie o Turecku

Spojené štáty majú pochybnosti o jednom zo svojich najbližších spojencov – Turecku. Vyplýva to z tajných dokumentov zverejnených portálom WikiLeaks, ktorý v nedeľu ponúkol verejnosti ďalšie desiatky utajovaných spisov USA. Tie odhalili, že Washington má pochybnosti o osobe premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho blízkom spolupracovníkovi, ministrovi zahraničných vecí Ahmetovi Davutogluovi. Obaja podľa správ od nemenovaného diplomata v Ankare vedú moslimskú krajinu nebezpečným smerom.

Diplomat informuje Washington o Erdoganových nerealistických pohľadoch na svet, spojenie s islamistami a nedostatočnom prehľade o dianí na jednotlivých ministerstvách. Ako píše, problémom je, že Erdogan sa obklopil „železným okruhom pochlebovačných a opovržlivých poradcov“, medzi ktorých patrí aj Davutoglu. Ten je podľa citovaných vyjadrení nemenovaného poradcu tureckej vlády „výnimočne nebezpečný“, čo dokazuje jeho údajná snaha o obnovenie vplyvu Turecka na Balkáne z čias Osmanskej ríše.

Konanie WikiLeaks je útokom na medzinárodné spoločenstvo, vyhlásila Clintonová

Konanie internetového portálu WikiLeaks je útokom nielen na Spojené štáty, ale na celé medzinárodné spoločenstvo. V pondelok to vo Washingtone vyhlásila americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. „Je to útok na spojenectvá a partnerstvá, diskusie a rokovania, ktorých cieľom je zaistiť svetovú bezpečnosť a podporiť hospodársku prosperitu,“ povedala šéfka americkej diplomacie. Konanie WikiLeaks podľa Clintonovej „vystavuje ohrozeniu jednotlivcov, ohrozuje národnú bezpečnosť a podrýva naše úsilie spolupracovať s inými krajinami pri riešení spoločných problémov“. Washington podľa nej podnikne „agresívne kroky“ proti tým, ktorí sú za tento únik informácií zodpovední.

Clintonová sa ku kauze WikiLeaks vyjadrila po stretnutí so šéfom tureckej diplomacie Ahmetom Davutoglom, ktorý ešte pred stretnutím informoval, že sa bude svojej americkej rezortnej kolegyne na uniknuté materiály pýtať. Clintonová autentickosť zverejnených materiálov nepoprela, dokonca vyhlásila, že tie z nich, ktoré hovoria o obavách krajín Blízkeho východu z Iránu, majú „reálny základ“. „To by nemalo nikoho prekvapovať, že Irán je veľkou hrozbou,“ povedala. Informácie obsiahnuté v uniknutých dokumentoch podľa nej „potvrdzujú fakt, že Irán predstavuje veľkú hrozbu v očiach jeho susedov“. V dokumentoch sa pritom okrem iného uvádza, že Saudská Arábia mala Spojené štáty opakovane žiadať, aby na Irán zaútočili.

Šéfka americkej diplomacie v pondelok odlieta na turné po krajinách Strednej Ázie a Perzského zálivu, a ako povedala, bojí sa, že uniknuté materiály ju budú pri rokovaniach so zahraničnými partnermi dostávať do nepríjemných situácií, keďže viacerí z nich mohli byť v dokumentoch citovaní. Na odľahčenie témy však Clintonová dodala, že keď informovala zahraničných štátnikov o tom, akými nelichotivými pomenovaniami ich americkí diplomati v zverejnených materiáloch častujú, mnohí z nich jej odpovedali, že hodnotenie amerických predstaviteľov v interných správach ich diplomatov je ešte omnoho ostrejšie.

Irán pašoval zbrane do Libanonu v sanitkách

Irán používal sanitky a lietadlá Červeného polmesiaca na pašovanie zbraní a agentov do Libanonu počas vojny Hizballáhu proti Izraelu v roku 2006, zverejnil v pondelok internetový portál WikiLeaks. Tajné dokumenty citujú iránsky zdroj, ktorý potvrdil, že iránske elitné revolučné gardy sa prostredníctvom Iránskeho Červeného polmesiaca dostali počas konfliktu do Libanonu. Portál uvádza, že pracovníci Červeného polmesiaca videli „strely v lietadlách so zdravotníckym materiálom smerujúcim do Libanonu“. „Lietadlo bolo do polovice plné ešte pred príchodom zdravotníckeho materiálu,“ povedal zdroj. Ako dodal, nemocnica Iránskeho Červeného polmesiaca v Libanone prešla na žiadosť generálneho tajomníka libanonskej šiitskej strany Hassana Nasralláha do rúk Hizballáhu.

Izrael a USA obviňovali Irán z poskytovania vojenskej a finančnej pomoci Hizballáhu počas konfliktu, čo Teherán stále odmietal. Počas vojny Hizballáhu proti Izraelu zomrelo 1200 Libanončanov a 160 Izraelčanov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaHámid KarzajHillary ClintonováJulian AssangeSilvio Berlusconi
Firmy a inštitúcie WikiLeaks