BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že jej politika pre pandemickú chrípku, tzv. prasaciu chrípku, nebola ovplyvnená farmaceutickým priemyslom. Organizácia si uvedomuje dôležitosť spolupráce so súkromným sektorom, konflikt záujmov však odmieta. Experti organizácie predkladajú WHO podpísanú deklaráciu záujmov, kde uvádzajú akýkoľvek profesionálny či finančný záujem, ktorý by mohol mať vplyv na nestrannosť ich rád.
Obvinenia z toho, že si WHO pandemickú chrípku vymyslela, považuje organizácia za nepravdivé. Laboratórne analýzy podľa nej ukázali, že tento vírus chrípky bol geneticky a antigénne veľmi odlišný od iných vírusov chrípky, ktoré cirkulovali medzi ľuďmi. Epidemiologické informácie poskytované Mexikom, USA a Kanadou dokazovali prenos z človeka na človeka. Klinické informácie, obzvlášť z Mexika, indikovali, že tento vírus môže spôsobiť aj závažné ochorenie a úmrtie. V tom čase tieto správy neindikovali pandemickú situáciu, ale boli veľmi výrazným varovaním pre WHO a pre iné autority verejného zdravotníctva, aby sa na ňu pripravili.
WHO pripomína, že ako sa pandémia vyvíjala, lekári identifikovali veľmi závažnú formu primárnej vírusovej pneumónie, ktorá bola veľmi progresívna a často končila úmrtím, čo nie je typické pri sezónnej chrípke. I keď tieto prípady boli relatívne zriedkavé, poukazovali na možnú veľkú záťaž pre jednotky intenzívnej starostlivosti. Ako ďalej WHO upozorňuje, geografické šírenie ochorení bolo výnimočne rýchle – 29. apríla 2009 WHO oznámila laboratórne potvrdené prípady v deviatich krajinách, asi o šesť týždňov neskôr to už boli prípady v 74 krajinách a teritóriách vo viac ako dvoch regiónoch WHO. Podľa organizácie 1. júla 2009 potvrdili infekciu v 120 krajinách a teritóriách.
Stanovisko WHO poskytla agentúre SITA hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková.
SITA