Washington zastaví rezolúciu o genocíde Arménov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová Foto: SITA/AP

GUATEMALA 6. marca (WEBNOVINY) – Vláda amerického prezidenta Baracka Obamu vyvinie veľké úsilie, aby zabránila prijatiu kontroverznej rezolúcie označujúcej vyvražďovanie Arménov počas prvej svetovej vojny za genocídu. Počas piatkovej návštevy hlavného mesta Guatemaly to vyhlásila ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová. Obamova administratíva bude podľa nej „veľmi tvrdo pracovať na tom, aby zaistila, že (návrh) sa nedostane do Snemovne reprezentantov“. Clintonová tak odpovedala na otázky novinárov týkajúce sa štvrtkového stiahnutia tureckého veľvyslanca z Washingtonu, ktorým Ankara reagovala na schválenie návrhu rezolúcie zahraničným výborom snemovne. Turci ako údajní páchatelia genocídy vnímajú túto otázku mimoriadne citlivo, pričom opakovane varovali USA pred narušením turecko-amerických vzťahov, ako aj úsilia o normalizáciu vzťahov medzi Tureckom a Arménskom.

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu v piatok vyjadril „vážne znepokojenie“ nad prístupom Obamu, ktorý podľa neho „neprikladal dostatočnú váhu“ snahám o zablokovanie rezolúcie. „Očakávame, že americká administratíva bude odteraz vyvíjať účinnejšie snahy,“ povedal minister. Zároveň vyjadril nádej, že turecko-americké vzťahy „nebudú vystavené novej skúške“, keďže v opačnom prípade by ich vývoj nemusel byť „pozitívny“. Spornú otázku pritom označil za „vec národnej cti“. Turecký prezident Abdullah Gül predtým varoval, že Turecko „nebude zodpovedné za negatívne dôsledky“ prípadného hlasovania o rezolúcii v Kongrese. V reakcii na schválenie návrhu sa v piatok pred tureckým veľvyslanectvom v Ankare zhromaždila asi stovka demonštrantov, ktorí pred budovu položili čierny veniec. Podobný protest sa uskutočnil aj v Istanbule.

Zahraničný výbor Snemovne reprezentantov vo štvrtok tesnou väčšinou schválil kontroverzný návrh, pričom ignoroval výzvy Turecka a Bieleho domu. Nezáväzná rezolúcia požaduje od Obamu, aby zabezpečil zohľadnenie „genocídy“ v zahraničnej politike USA a spomenul tento výraz vo svojej výročnej správe.

Arméni tvrdia, že Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov. Turecko a medzinárodné spoločenstvo žiadajú, aby uznali, že išlo o genocídu. Ankara však takéto označenie rozhodne odmieta. Tvrdí, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 300 000 Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Abdullah GülAhmet DavutogluHillary Clintonová