ODPORÚČAME:
V susednej Českej republike tento deň štátnym sviatkom je, na Slovensku nie.
Podpredseda KDH Pavol Abrhan sa obáva, že dnes nie je čas na to, aby sa zavádzali nové štátne sviatky, ale na druhej strane treba zvýrazniť tieto udalosti.
Fakt podľa Abrhana je, že tí, ktorí nezažili časy spoločnej republiky, vznik ČSR prisudzujú ďalekej minulosti.
Politici sa nevedia dohodnúť
„Založenie ČSR spolu s SNP a novembrom ’89 sú tri najdôležitejšie udalosti v dejinách Slovenska. My sme opakovane navrhovali, aby vznik ČSR bol štátnym sviatkom. Otázka je, ktorý z existujúcich sviatkov by sa mal zmeniť zo štátneho sviatku na pamätný deň. Na tom sme sa nikdy nedohodli,“ povedal pre agentúru SITA predseda Občianskej konzervatívnej strany Peter Zajac.
Podľa podpredsedu Smeru-SD Mareka Maďariča vznik ČSR je kľúčová vec pre budúcnosť slovenského národa. Debata o tom, ktorý dátum bol pre Slovákov dôležitý, však nie je úplne najdôležitejšia. Upozornil, že môžeme napríklad hovoriť o tom, kedy sa Slováci prihlásili k ČSR. „Môže byť aj debata, či niektorý z týchto dátumov by mal byť sviatkom. Lenže my čelíme dnes tomu, že je tendencia počet štátnych sviatkov zredukovať,“ uviedol pre agentúru SITA.
Zbohom žaláru
Pre Slovákov je podľa podpredsedu SNS Rafaela Rafaja kľúčovým, podstatnejším a významnejším momentom vlastných rozhodnutí aj v prípade vzniku prvej ČSR 30. október 1918, cez ktorý sa Slováci suverénne prihlásili do spoločného štátu s Čechmi a dali definitívne zbohom žaláru národov.
„Vznik spoločného štátu s Čechmi posunul Slovensko ďalej, ale keďže v súčasnosti žijeme v suverénnom štáte, štátne sviatky by mali pripomínať dejinnú cestu Slovákov k vlastnej štátnosti. 28. október je tak či tak pamätným dňom. Nevidím priestor na rozširovanie počtu štátnych sviatkov, skôr doplnenie palety pamätných dní. Ešte sme niektoré dni nedali na piedestál, ktorý im patrí,“ povedal pre agentúru SITA Rafaj.
Vznik ČSR považuje Mikuláš Dzurinda za kľúčový míľnik