Žilinská nemocnica otvorila na oddelení rádiodiagnostiky (RDG) za účasti ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej nové CT pracovisko a digitálny röntgen. Moderné prístrojové vybavenie za takmer milión eur prinesie podľa nemocnice pacientom i zdravotníkom kvalitnejšie a rýchlejšie vyšetrenia, skrátiť by sa mali aj čakacie lehoty.
Podľa zverejnených informácií počítačový tomograf SOMATOM Definition AS+ kúpila nemocnica formou centrálneho verejného obstarávania Ministerstva zdravotníctva SR za 804 091 eur. Stavebné práce zrealizovala FNsP vo vlastnej réžii s nákladmi vo výške 10 200 eur.
Podľa Vladimíra Šolíka zo spoločnosti Siemens Healthineers patrí CT k najmodernejším prístrojom svojho druhu s vysokou rýchlosťou a detailným zobrazovaním. „SOMATOM Definition AS+ umožňuje skenovať pacienta extrémne rýchlo, takmer až 20 cm za sekundu. Aj vďaka tejto rýchlosti dosahuje prístroj nižšiu dávku v porovnaní s inými 128 a viac vrstvovými tomografmi, čo znamená že vyšetrenie je k pacientom šetrnejšie,“ priblížil Šolík.
Vyšetrenie by malo byť kratšie približne o šesť sekúnd. Ďalšími prednosťami je i nadštandardne veľký otvor gantry s priemerom 78 cm a nosnosť stola 227 kg. Pôvodný CT prístroj z roku 2011 si nemocnica ponechá, umiestni ho do priestorov urgentného príjmu. Mesačne zrealizujú vo FNsP Žilina priemerne 870 CT vyšetrení.
Pribudne aj nový digitálny röntgen
Oddelenie rádiodiagnostiky čoskoro uvedie do prevádzky aj nový digitálny röntgen, prednostne určený pre detských pacientov.
„Aktuálne používame dva RTG prístroje z roku 2009 a 2014, vlani sme vyšetrili takmer 79-tisíc pacientov, z ktorých bolo viac ako 9 600 detí. Preto pre nich vybudujeme aj samostatnú čakáreň s vlastným vstupom z opačnej strany, čím vytvoríme pre malých pacientov príjemnejšie a menej stresové prostredie,“ vysvetlil vedúci lekár oddelenia RDG FNsP v Žiline Martin Molnár.
Nový digitálny röntgen FUJIFILM Smart X vysúťažila nemocnica za 143 988 eur. Stavebné práce sa vyšplhali na 30 600 eur. Ako uviedol Peter Stolárik zo spoločnosti FUJIFILM, moderný prístroj spĺňa prísne technické parametre a rovnako znižuje radiačnú záťaž.
„Nosnosť stola je až 250 kg a röntgen umožňuje vyšetrenia v stoji ľahu i na posteli. Detektory sú chránené antibakteriálnym krytím a prostredníctvom bezdrôtového prenosu dát pomocou Wi-Fi majú lekári výsledky k dispozícii okamžite bez čakania,“ dodal.