Žilinská fakultná nemocnica má služby sestier zabezpečené na sedem dní. Čo ďalej, vedenie nemocnice zatiaľ nevie.
Žilinská fakultná nemocnica má služby sestier zabezpečené na sedem dní. Čo ďalej, vedenie nemocnice zatiaľ nevie. „Riešenie je prijať sestry. Každú jednu, čo prišla, sme prijali. Keď vám nikto nepríde, tak odkiaľ máte tých ľudí zobrať. Sme sa snažili, aj sa snažíme každú jednu sestru, čo vieme, že je niekde voľná, prehovoriť, aby nastúpila do nemocnice,“ povedal na pondelkovom brífingu riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Ivan Mačuga.
Vedenie nemocnice sa do poslednej chvíle spoliehalo na to, že sestry výpovede nakoniec stiahnu. Mačuga priznal, že zohnať nové sestry nie je jednoduché. Preto apeluje na 175 sestier, ktoré od 1. februára už v nemocnici nepracujú, aby sa vrátili. „Sme sa so setrami rozprávali, sme im to vysvetľovali, dôvodili. Preto mi je to ľúto a chcel by som opätovne na nich apelovať, že nech si tento krok stále premyslia,“ povedal Mačuga. Nemocnica v januári prijala 20 nových sestier, v najbližších dňoch majú nastúpiť ďalšie štyri.
Služby sestier na tento týždeň sa nemocnici podarilo zabezpečiť a naplánovať aj za pomoci sestier, ktoré Žiline zapožičali okolité nemocnice, no hlavne nadčasmi žilinských sestier, ktoré výpoveď nedali. Podľa Mačugu nemocnica pomoc armády zatiaľ nepotrebuje.
Zdravotná starostlivosť v žilinskej fakultnej nemocnici je podľa Mačugu aktuálne „zachovaná“. „Akútna zdravotná starostlivosť je zachovaná v plnom rozsahu a plánovaná čiastočne. Každý deň ráno o siedmej máme stretnutie s primármi jednotlivých oddelení, kde sa dohovárame, čo sme schopní urobiť a čo nie. Pacienti, ktorých sa to týka, sú informovaní telefonicky,“ povedal Mačuga s tým, že v pondelok večer by malo byť personálne zabezpečené už aj Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). „Už to máme zabezpečené. Máme tie sestry na tej OAIM, dokonca dnes večer by sme mohli fungovať už v plnom rozsahu,“ povedal v pondelok riaditeľ fakultnej nemocnice. Podľa neho ide o sestry, ktoré majú štvor- až päťročnú prax z oddelení ARO a niektoré majú aj potrebnú špecializáciu.
Predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká v pondelok okolo jednej hodiny po polnoci prešla spolu s novinármi niekoľko oddelení v žilinskej fakultnej nemocnici a podľa nej Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a niektoré jednotky intenzívnej starostlivosti neboli personálne správne zabezpečené, a teda neboli pre pacientov dostatočne bezpečné.
„Na OAIM sme zistili, že majú jedného pacienta a je tam jedna sestra, pričom na týchto intenzívnych pracoviskách musí byť podľa výnosu ministerstva zdravotníctva personálny normatív nastavený podľa lôžok aj bez počtu obsadených lôžok. Čiže ak je na OAIM osem lôžok, musia tam byť štyri sestry. Tá starostlivosť tým pádom nebude zabezpečená správne a bezpečne,“ povedala Kavecká.
Personálne zabezpečenie si Kavecká overila aj na ďalších oddeleniach. „Novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti je od piatku zatvorená, povedali nám cez mikrofón. Neurochirurgická JIS-ka, tam nám otvorila sestra, ktorá nám povedala, že majú veľa pacientov, sestry sú dve a na otázku, či je sestra špecialistka v nočnej, nám neodpovedala. My máme informácie, že nie, že ani jedna z nich nemá špecializáciu v intenzívnom ošetrovateľstve,“ povedala predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek.