Zdravotníctvo na Slovensku je v štádiu klinickej smrti. Skonštatoval to počas kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Jasnej Tomáš Szalay, ktorého v sobotu predseda strany Richard Sulík predstavil ako kandidáta na post ministra zdravotníctva po voľbách.
Hlavný problém nie je v kradnutí
Ide o súčasného riaditeľa Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a lekára Bratislavského kraja.
„Mysleli sme, že ak sa nebude kradnúť, všetko bude lepšie, ale ukazuje sa, že hlavný problém nie je v kradnutí, ale v tom, že nevieme, čo chceme,“ poznamenal Szalay.
Nielen Slovensko, ale aj slovenské zdravotníctvo podľa neho stratilo víziu. „Pandémia to nemilosrdne odhalila. Dvadsaťpäťtisíc ľudí nemuselo ešte zomrieť. Minuli sme šialené stovky miliónov eur na špáranie v nosoch, ale keď si chcete objednať termín u reumatológa v Bratislave, dostanete ho na prvý kvartál budúceho roka,“ uviedol.
Dojazdové časy sanitiek
Veľké peniaze idú podľa neho aj na financovanie záchraniek, pričom dojazdové časy sanitiek sú najdlhšie a predlžujú sa.
„Zdravotníkom sme zvýšili platy, no bez protihodnoty a výsledkom je, že čakanie na operáciu je oveľa dlhšie, ako bolo kedykoľvek predtým. Toto sa musí zmeniť,“ poznamenal Szalay, ktorý bol zakladajúcim partnerom a senior analytikom Health Policy Institute.
V rokoch 2002-2004 bol členom reformného tímu Rudolfa Zajaca. Počas kongresu dnes potvrdil, že chce byť ministrom zdravotníctva za stranu SaS.