Parlamentný výbor pre zdravotníctvo v utorok o situácii vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) nerokoval. Ako informoval predseda výboru Štefan Zelník (SNS), výbor spomínaný bod presunul na budúcotýždňové rokovanie v utorok o 10:00 hod.
Začiatkom novembra mal parlamentný výbor diskutovať o očakávanej strate VšZP vo výške 283 miliónov eur. Výbor však vtedy nebol uznášaniaschopný pre neúčasť koaličných poslancov, tí sa z rokovania ospravedlnili.
Za zatvorenými dverami tak neoficiálne diskutovali členovia výboru za opozíciu s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom, generálnym riaditeľom VšZP Miroslavom Kočanom a bývalým riaditeľom VšZP Miroslavom Vaďurom.
Odhadovanú stratu ukázala analýza spoločnosti Deloitte Advisory, s. r. o.
Poistenci sa obávať nemusia, tvrdí riaditeľ
„Táto skutočnosť nemá vplyv na schopnosť poisťovne uhrádzať zmluvné záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a poistenci VšZP sa teda nemusia obávať, že by im bola akokoľvek obmedzená poskytovaná zdravotná starostlivosť. Táto je pre poistencov VšZP v plnej miere zabezpečená,“ uviedol koncom októbra generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.
Pod vznik účtovnej straty sa podpísal historický nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť od roku 2015 (zvyšovanie miezd lekárov a zdravotníckych pracovníkov, rozšírenie skupín prijímateľov doplatkov za lieky, zavedenie odvodovo odpočítateľnej položky, nárast cien výkonov z dôvodu zrušenia poplatkov v zdravotníctve).
V porovnaní s rokom 2015 vzrástli v roku 2016 náklady VšZP na zdravotnú starostlivosť o 193,5 milióna eur.
Kočan konštatoval, že tento vývoj však v priebehu roku 2015 nebol zohľadnený pri tvorbe takzvaných technických rezerv, ktoré je zdravotná poisťovňa povinná vytvárať v zmysle platnej legislatívy, a to približne vo výške mesačných nákladov na zdravotnú starostlivosť, čo predstavuje zhruba 270 miliónov eur.
Ak by tvorba technických rezerv kopírovala reálny vývoj nákladov na zdravotnú starostlivosť, poznamenalo by to podľa zdravotnej poisťovne už hospodársky výsledok za rok 2015, ktorého výsledkom by bola strata niekoľko desiatok miliónov eur.
Podľa zverejnených informácií VšZP už v auguste tohto roka zreálnila tvorbu technických rezerv, ktorá je k 30. septembru na úrovni 241 miliónov eur a do konca roka je potrebné dotvoriť ju na úroveň 273 miliónov eur.