Zdravotníci budú odbremenení od zbytočnej administratívy, vláda schválila zákon o novej elektronizácii v zdravotníctve. Ministerstvo zdravotníctva predložilo na rokovanie vlády návrh na zefektívnenie a elektronizáciu zdravotníctva.
Novelu zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorý bol predložený s cieľom odbremeniť zdravotníkov od zbytočnej administratívy a zlepšiť dostupnosť a kvalitu dát v zdravotníctve, vláda s pripomienkami schválila.
Medzi hlavné ciele patrí zavedenie elektronických žiadaniek na laboratórne vyšetrenia a výsledkov laboratórnych vyšetrení, ktoré budú sprístupnené zdravotníckym pracovníkom prostredníctvom Národného zdravotníckeho informačného systému.
Nové služby
Návrh tiež obsahuje nové služby, ako elektronické objednávanie pacientov na vyšetrenie k poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti a elektronické uzatváranie dohôd o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Zásah do valorizácie platov odmietajú aj záchranári, podporujú lekárov a sestry v pláne vypovedať nadčasové služby
Poskytovanie údajov Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) bude zosúladené s právnou úpravou ochrany osobných údajov podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ.
„Cieľom je zlepšiť efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti a zabezpečiť elektronické spracovanie dôležitých údajov v oblasti zdravotníctva,“ uvádza dôvodová správa.
Riešenie existujúcich systémov
Ďalšou novinkou je zavedenie Národného registra očkovania a prechod prevádzky Národného registra prenosných ochorení pod Úrad verejného zdravotníctva SR. Nový Národný register duševných ochorení umožní zbierať a analyzovať údaje o duševnom zdraví populácie, čo prispeje k efektívnejšiemu manažmentu duševných chorôb.
Trenčianska nemocnica bojuje s nedostatkom pediatrov, zavádza nový režim pohotovostných služieb
Návrh tiež ruší Národný register úrazov a navyšuje kompetencie zdravotníckych pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva pri prístupe k elektronickým zdravotným záznamom v prípade epidemiologického vyšetrovania.
Zákon po schválení Národnou radou SR nadobudne účinnosť 1. januára 2025, pričom niektoré jeho časti až 1. marca 2025 a 1. júna 2025, aby sa zabezpečilo potrebné technické riešenie a integrácia do existujúcich systémov. Celkový finančný dopad na štátny rozpočet predkladaného návrhu zákona predstavuje na roky 2025 až 2027 sumu vo výške 2,7 milióna eur.