Efektívnejšie riadenie peňažných tokov v rámci verejného zdravotného poistenia a zmiernenie jednorazového finančného úbytku zdrojov zdravotných poisťovní na začiatku kalendárneho roka. O toto ide v novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini.
Novelu zákona o zdravotných poisťovniach do parlamentu predložil koaličný poslanec za stranu SMER – sociálna demokracia (SD) Vladimír Baláž. Jej základom je zmena vyplácania príspevkov pre štvoricu inštitúcii v zdravotníckom sektore.
Príspevok sa bude vyplácať štvrťročne
Konkrétne ide o Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), Operačné strediská tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve.
Im všetkým odchádzajú príspevky v plnej výške v januári. To podľa Baláža predstavuje pre zdravotné poisťovne vysoký jednorazový finančný výdavok a úbytok zdrojov hneď na začiatku kalendárneho roka. Navrhol preto, aby sa príspevok rozdelil a vyplácal sa štvrťročne, v termínoch 20. januára, 20. apríla, 20. júla a 20. októbra.
Novela zákona o zdravotných poisťovniach dostala od ministrov zelenú
„Financovanie celého sektora verejného zdravotného poistenia je priebežné, ako napríklad výber poistného od ekonomicky aktívnych obyvateľov, či výplata platieb za poistencov štátu. Máme za to, že platenie príspevkov v štvrťročných splátkach prispeje k efektívnejšiemu riadeniu peňažných tokov v rámci verejného zdravotného poistenia,“ myslí si poslanec.
VšZP očakáva stratu takmer 170 miliónov eur, zdravotná starostlivosť pre jej poistencov údajne nie je ohrozená
Po novom by zdravotné poisťovne uhrádzali príspevky jednotlivým inštitúciám štvrťročne od roku 2025.
Hrubý zásah do nezávislosti
Podpisom novely zákona o zdravotných poisťovniach sa mení aj zákon o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Vďaka tomu bude môcť vláda meniť personálne obsadenie na spomínanom inštitúte. To sa nepáči parlamentnej opozícii. Podľa poslancov za KDH Petra Stachuru a Františka Majerského, podpisom tohto zákona sa prezident Pellegrini stavia na stranu záujmových skupín v zdravotníctve a farmaceutického priemyslu.
Opozícia odsudzuje politizáciu Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve
„Sme presvedčení, že podpisom tejto novely prezident umožnil hrubý zásah do nezávislosti Národného inštitútu pre hodnotu a technológie (NIHO), a to odvolávaním riaditeľa bez udania dôvodu a dosadením si nominanta rezortom zdravotníctva. Toto je v rozpore s ústavnými právami občanov SR, a preto podáme podnet na Ústavný súd SR,“ konštatovali poslanci.