Závislosť od nosových sprejov nezvratne poškodzuje sliznicu. Lekárka radí, ako sa jej zbaviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
liek, sprej
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

K liečbe nádchy a upchatého nosa patria často takzvané lokálne dekongestíva. Dostupné sú vo forme kvapiek či sprejov do nosa. Ide o voľnopredajné kvapky a spreje, ktoré prinášajú rýchlu úľavu od upchatého nosa pri infekčnej alebo alergickej nádche.

Lekárka Annamária Cajchanová pre agentúru SITA uviedla, že lokálne dekognestíva sa odporúčajú používať po dobu piatich až desiatich dní.

„Po prekročení tejto doby dochádza k vzniku závislosti. Nadmerným používaním lokálnych nosových dekongestív vzniká tzv. rinitis mendicamentosa, teda nádcha vyvolaná liekmi,“ popísala Cajchanová.

Nadmerné užívanie spôsobuje polypy

Ako doktorka upozornila, zvyšuje sa riziko vzniku výrastkov nazývaných polypy v nosových priechodoch. „Silné upchatie nosa vedie k nesprávnemu dýchaniu ústami, následná suchosť dutiny ústnej a chrápaniu,“dodala lekárka.

Komplikáciami môžu byť podľa jej slov aj chronické zápaly prínosových dutín, poškodenie nosovej prepážky až perforácia nosovej prepážky.

Najviac ohrození sú alergici

Dlhodobým užívaním týchto látok sa znižuje ich účinnosť a vznikajú nezvratné zmeny na sliznici,“ upozornila lekárka s tým, že človek je nútený nosové spreje a kvapky používať aj naďalej, častejšie a vzniká závislosť.

Najviac náchylnými ľuďmi, ak ide o závislosť od nosových sprejov, sú alergici. Pocit upchatého nosa totiž u nich pretrváva dlhšie obdobie, a preto siahajú po lokálnych dekongestívach viac dní, než je odporúčané. Lekári preto alergikom odporúčajú skôr spreje s protialergickým účinkom.

Ako predchádzať závislosti od sprejov do nosa?

Podľa Cajchanovej je vhodné používať slané roztoky, väčšinou na báze morskej vody. „Izotonickú morskú vodu môžeme vstrekovať pred každou aplikáciou dekongestív, v rámci hygieny nosa,“ priblížila doktorka s tým, že je vhodné ju používať aj preventívne, najmä počas chrípkového obdobia.

Doktorka ďalej doplnila, že hypertonické roztoky síce znižujú opuch nosovej sliznice a pomáhajú spriechodniť nos, no tiež nie sú vhodné na každodenné a dlhodobé používanie.

„Zároveň treba dbať aj na zvýšený príjem tekutín v podobe čajov, alebo vody, vďaka čomu sa hlien stáva redším a rýchlejšie sa vyplaví z tela. Dôležitý je aj prísun vitamínov C, D a zinku,“ odporúča lekárka.

Ako sa zbaviť závislosti?

Jednou z možností, ako sa zbaviť závislosti od kvapiek či sprejov do nosa je postupné znižovanie dávok. Aj keď ide o náročnejšiu cestu ako sa závislosti zbaviť, je to možné. Vhodné je skúsiť aj naparovanie nad horúcou vodou s rozpustenou soľou alebo eukalyptovým olejom.

Pri odvykaní si od používania nosových sprejov a kvapiek lekári odporúčajú tiež dávať si sprej len do jednej nosovej dierky. Jedna nosová dierka tak bude priechodná, kým tá druhá dostane čas na regenerovanie.

Akonáhle sa upchatá dierka uvoľní, vtedy je potrebné nosový sprej úplne vysadiť a postupne príde uvoľnenie aj druhej nosovej dierky.

Lekár má viacero postupov

Ak nezaberá ani jedna z metód, je čas obrátiť sa na všeobecného lekára, otorinolaryngológa, či alergiológa. Ako Cajchanová vysvetlila, lekár má k dispozícii viacero liečebných postupov.

Okrem iného môže pacientovi predpísať takzvané steroidné nosové spreje, ktoré znižujú opuch sliznice. Nástup ich účinku však trvá aj niekoľko dní, no ich dlhodobé užívanie je bezpečnejšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať