Začína sa kampaň 9 mesiacov 0 promile

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alkohol.jpg
Foto: FreeImages.com

Cieľom iniciatívy je zvýšiť povedomie o rizikách pitia alkoholu počas tehotenstva.

Na riziká pitia alkoholu počas tehotenstva aj tento rok upozorní dvojmesačná kampaň 9 mesiacov 0 promile, ktorá štartuje v piatok 9. septembra pri príležitosti Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme (FAE).

Úplne rozvinutý stupeň tohto súboru telesných a mentálnych vývinových vád plodu, ktoré vznikajú po konzumácii alkoholických nápojov, diagnostikujú približne u 250 slovenských detí ročne.

Postihnutie na celý život

„Dieťa si postihnutie nesie celý život, lebo je to toxické postihnutie a postihuje hlavnú nervovú sústavu. To sa potom prejavuje na správaní dieťaťa, vnímaní a na tom aké je šikovné a schopné,“ uviedla pediatrička Janka Nosková, ktorá je tiež zakladateľkou Centra diagnostiky, terapie a prevencie FAE pri Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Ako dodala, ochorenie sa tiež môže prejaviť aj na raste a tvári dieťaťa. Dôsledky pitia alkoholu sa môžu prejavovať rôzne – na tvári napríklad kratším okom, úzkou a vyhladenou hornou perou, nižším vzrastom, postihnutím centrálneho nervového systému, statickou encefalopatiou alebo neurobehaviorálnou poruchou.

Tie potom môžu vyústiť do takzvaných sekundárnych postihnutí, pre ktoré sa deti môžu javiť ako neposlušné.

„Nedokážu dodržiavať príkazy, majú napríklad krátku pracovnú pamäť. Stále sa na nich sypú upozornenia a týmto sú vlastne stresované. Tie sekundárne postihnutia sú ťažkosti, s ktorými sa nenarodili, ale sa na ne nabaľujú. Čiže majú problém udržiavať sociálne vzťahy, majú neprimerané sexuálne správanie, veľmi často vlastné závislosti, sebadeštruktivitu, samovražedné sklony a navalí sa na ne veľa psychiatrických diagnóz,“ vysvetlila.

Častejší ako Downov syndróm

Veľmi dôležitá je najmä skorá diagnóza, najlepšie do piateho roku veku, potom stabilné a nestresujúce prostredie, život v rodine bez násilia a dostupnosť individuálnych liečebných a terapeutických liečebných prostriedkov.

Poruchy fetálneho alkoholového spektra (FASD), pod ktoré spadajú ťažšie aj ľahšie stupne postihnutia, sa vyskytujú u približne 40 z tisícich narodených detí. Na Slovensku počet takýchto detí nie je zaznamenaný.

Podľa štatistík u žien, ktoré počas tehotenstva pijú alkohol pravidelne, sa FASD vyskytuje až u 30% detí.

Ako podotkla Janka Nosková, na stanovenie diagnózy FAS je treba viac odborníkov. Často sa však stáva, že deťom diagnostikujú ADHD, autizmus, Aspergerov syndróm, rôzne poruchy správania, mentálne postihnutie, špecifické poruchy učenia alebo úzkostné poruchy.

„Fetálny alkoholový syndróm sa vyskytuje viac ako napríklad Downov syndróm a je stopercentne preventabilný. Všetkým prípadom by sme mohli zabrániť. Pitie počas tehotenstva nie je bezpečné, a ak chcú dievčatá a mladé ženy otehotnieť, nemali by piť, a ak pijú, mali by myslieť na to, že by nemali otehotnieť,“ dodala odborníčka.

„Už je to päť rokov, čo sa tejto problematike venujeme,“ vyjadrila sa Drahomíra Mandíková zo spoločnosti Pivovary Topvar, ktorá za kampaňou stojí. K ich iniciatíve sa tento rok okrem spomínaného Centra diagnostiky, terapie a prevencie FAE pripojili tiež Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť Slovenskej lekárskej spoločnosti a Únia materských centier.

Kampaň v médiách, na internete aj v reštauráciách

Kampaň 9 mesiacov 0 promile bude počas septembra zameraná najmä na médiá a digitálne prostredie, kde by mala o problematike šíriť osvetu.

V októbri sa pridá aj 25 partnerských prevádzok, ako napríklad reštaurácie a kaviarne, v 16 slovenských mestách, kde ich personál bude o problematike zaškolený, budú nosiť špeciálne odznaky a zákazníkom budú môcť dať aj informačné letáky.

Okrem toho sa v daných prevádzkach tiež bude môcť verejnosť zapojiť do súťaže. V tom istom období budú šíriť osvetu aj odborní lekári v 230 gynekologických ambulanciách.

Ambasádorkou bude Kristína Turjanová

Aktuálny ročník je pre kampaň prvým so známou ambasádorkou, ktorou sa stala herečka Kristína Turjanová.

„Chcem podporiť túto kampaň, pretože nie je nič úžasnejšie, ako keď sa vám narodí zdravé dieťa. Ja som považovala za samozrejmosť, že nebudem požívať alkohol počas tehotenstva,“ uviedla.

Okrem toho zdôraznila, že by bola rada, ak by každá tehotná žena dostala informáciu o škodlivosti alkoholu počas tehotenstva a brala to ako jeho prirodzenú súčasť.

Informácie o rizikách pitia alkoholu počas tehotenstva si môžu záujemcovia a záujemkyne nájsť aj na webstránke www.promileinfo.sk alebo prostredníctvom bezplatnej aplikácie pre smartfóny ProMile Lady.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať