Desiatky laboratórií po celom svete sa snažia vyvinúť vakcínu, ktorá by zastavila pandémiu nového koronavírusu. Najoptimistickejší scenár ukazuje, že v prípade úspešných klinických testov by sme novú očkovaciu látku mohli mať k dispozícii už na jeseň tohto roku.
Vedci z Pennsylvánskej štátnej univerzity v rozsiahlej štúdii popísali model, ako by mohla vyzerať eliminácia nákazy koronavírusom po vakcinácii. Štúdiu priniesol vedecký portál Medical Express.
Keďže o koronavíruse sa toho ešte veľa nevie, výskumníci sa zamerali na šírenie osýpok v Británii za posledných 40 rokov, teda pred aj po zavedení očkovania proti tejto chorobe.
Očkovať proti osýpkam tam začali v roku 1944, ochorenie sa podarilo plne zlikvidovať až v roku 1990.
Osýpky zabíjali milióny, pomohlo očkovanie
Osýpky boli kedysi mimoriadne závažným ochorením, ktoré každoročne zabilo vo svete asi milión detí. Práve vďaka očkovaniu sa toto číslo podarilo znížiť na necelých 200-tisíc, bol to však náročný a dlhý proces.
Výborná správa. Jedna z pokusných vakcín proti Covid-19 priniesla prvý sľubný výsledok
Pred zavedením očkovania proti osýpkam sa toto ochorenie pravidelne vracalo, väčšinou každé dva roky. Takýto vzorec je bežný aj pri iných vírusových ochoreniach.
Vedci sa snažili zistiť, kde vírus pretrvával v časoch medzi obdobiami opakujúcich sa epidémií a odkiaľ sa potom opäť rozšíril do širokej populácie.
Zdrojom nákazy nie sú len veľké mestá
Zistili pritom, že sa šíril nielen z veľkých miest, ale aj z menších komunít. „Predchádzajúce informácie zdôrazňovali veľké centrá ako zdroje infekcie. Náš model však ukazuje, že miestne šírenie v malých mestách môže tiež prispieť k prežitiu vírusu,“ konštatoval jeden z autorov štúdie Bryan T. Grenfell.
Analýza dát z rokov 1944 až 1990 preto podľa neho ukazuje, že vírusové ochorenie je dôležité eliminovať nielen vo veľkých, no i v malých populáciách. Nemenej dôležitý je aj tretí, takzvaný neznámy zdroj nákazy, s najväčšou pravdepodobnosťou prichádzajúci z inej krajiny.
V Británii testujú novú vakcínu na koronavírus, s výrobou by mohli začať už na jeseň
Takýto model dlhodobej kontroly je možné aplikovať nielen v prípade osýpok, ale aj iných ochorení, napríklad nového koronavírusu.
Treba pochopiť dynamiku choroby
Pochopenie dynamiky šírenia vírusového ochorenia je podľa štúdie kľúčové k tomu, aby moli byť prijaté efektívne opatrenia na jeho elimináciu.
„Snahy o likvidáciu osýpok poukazujú na nutnosť komplexného prístupu v záujme globálnej eliminácie choroby,“ uviedol jeden z autorov štúdie, profesor Ottar Bjørnstad.
Na záver poukázal na to, že osýpky sa síce podarilo zlikvidovať pomocou masového očkovania všetkých detí, v prípade detskej obrny je však situácia horšia. Túto chorobu sa nepodarilo na niektorých miestach zlikvidovať ani 50 rokov od začiatku očkovania.