Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) dôrazne žiada výbor NR SR pre zdravotníctvo o okamžité prehodnotenie všetkých zmluvných podmienok Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) s poskytovateľmi z hľadiska ich vyváženosti a súladu s platnou legislatívou. Pri prehodnotení chcú byť prítomní aj zástupcovia únie špecialistov. Pred týždňom SLÚŠ informovala, že prístup VšZP k uzatváraniu zmlúv so špecialistami spôsobuje verejné ohrozenie a definitívne likviduje pozostatky slovenského zdravotníctva.
Ortopedickí technici sa pre konanie VšZP obrátili na súd, nový návrh je likvidačný
VšZP tieto obvinenia odmietla s tým, že ambulantným špecialistom predložila nový návrh zmluvy, ktorej neoddeliteľnú časť tvoria všeobecné zmluvné podmienky. Zdôraznila, že zmeny týchto podmienok boli len minimálne. Štátna poisťovňa tiež uviedla, že predložený návrh novej zmluvy s upravenými zmluvnými podmienkami nenúti nikoho akceptovať a špecialisti ho podpísali.
Návrh podmienok je neprijateľný
Únia špecialistov to odmieta. Trvá na tom, že návrh nových podmienok je neprijateľný, lebo poisťovni umožňuje nezávisle od zdravotného stavu a potrieb pacienta prakticky ktorýkoľvek odborný výkon lekára svojvoľne označiť za neoprávnený. V najbližšom mesačnom zúčtovaní poskytnutej zdravotnej starostlivosti umožňuje štátnej poisťovni od neho formou sankcií zinkasovať niekoľkonásobne viac, ako mu poisťovňa za daný výkon zaplatila na základe zmluvy.
Ministerstvo zakúpilo milióny testov na samotestovanie, objavili sa však spochybnenia
„Naproti tomu ambulantný lekár by sa svojho práva musel domáhať jedine súdnou cestou. Je pritom známe, že tento proces je väčšinou zdĺhavý a poisťovňa je tak spôsobilá privodiť ktorémukoľvek poskytovateľovi úpadok bez toho, aby sa voči neobjektívnym tvrdeniam mohol účinne brániť,“ konštatovala únia.
Podpísali len základné zmluvy
SLÚŠ preto upozorňuje, že v záujme zachovania dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov podpísali len základné zmluvy, ale s výhradou, že akceptujú iba staré všeobecné zmluvné podmienky, ktoré nemali obmedzenú platnosť.
Záujem o vyšetrenie protilátok na COVID-19 trojnásobne stúpol, VšZP bude hradiť len oprávnené
„Priemerný vek lekára-špecialistu je 65 rokov a pri likvidačných zmluvných podmienkach nebude riskovať a radšej odíde do dôchodku alebo zruší zmluvný vzťah s VšZP. Ak aj starostlivosť bude poskytovať, tak pod hrozbou neoprávneného revízneho postupu sa bude snažiť radšej neurobiť pacientovi žiadne vyšetrenie a nepredpísať lieky alebo pomôcky, aby neriskoval,“ uzavrel prezident únie špecialistov Andrej Janco.