Štátne oddlženie Všeobecnej zdravotnej poisťovne by podľa analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušana Zachara výrazným spôsobom krivilo trh s verejným zdravotným poistením.
Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar je presvedčený, že ambíciou Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) by malo byť, aby bez potreby štátnej pomoci vedela v priebehu pár rokov svoju celú stratu vymazať.
„A nehádzala zodpovednosť za zlyhania svojich predošlých manažmentov a politikov, ktorí bez okolkov odsúhlasujú opatrenia, ktoré nie sú v zdravotníctve kryté dostatočnými zdrojmi, a tým prehlbujú jeho zadlženosť, na platcov daní a odvodov,“ argumentoval analytik.
Sú tu aj iné poisťovne
Okrem toho, že by daňoví poplatníci museli finančne sanovať nezodpovednosť štátnych manažérov a funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami, by podľa Zachara de facto štátne oddlženie VšZP výrazným spôsobom krivilo trh s verejným zdravotným poistením, na ktorom sú ďalšie dve poisťovne, ktoré sa snažia hospodáriť zodpovedne a na podobnú štátnu pomoc nemôžu pomyslieť.
„VšZP by bola v takom prípade veľmi zvýhodnená. Neboli by to férové a rovnaké podmienky pre všetky poisťovne na trhu. Preto by si mala VšZP poradiť so stratou sama, tak, ako ju sama zapríčinila,“ upozornil Zachar.
Riaditeľ VšZP chce 150 miliónov
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) ozdravný plán, pričom v budúcom roku predpokladá šetrenie zhruba 115 miliónov eur na nákladoch.
Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan však v pondelok upozornil, že aj po prijatých a implementovaných opatreniach z ozdravného plánu bude zdravotná poisťovňa hospodáriť so stratou okolo 180 miliónov eur.
„Budeme potrebovať dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. O forme dofinancovania ešte vedieme intenzívne rokovania s ministerstvom zdravotníctva, ministerstvom financií,“ dodal. Dofinancovanie odhaduje VšZP vo výške 150 miliónov eur.