Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po zasadnutí vlády a schválení prvej časti veľkej reformy zdravotníctva povedal, že je to „prelomová reforma, ktorá nás stavia na začiatok dlhej cesty”. Vyjadril vieru, že sa podarí celú reformu zdravotníctva doviesť až do úspešného konca, aj keď sa o to v minulosti neúspešne pokúšali mnohé vlády.
Pripomenul, že teraz má Slovensko na zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti k dispozícii 1,5 miliardy eur vďaka Plánu obnovy. Na margo výčitiek odborných organizácií dodal, že „žiadna nemocnica, ani žiadne lôžko nebude zrušené”.
Maximálne čakacie doby
Cieľom návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorá súvisí s reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti úpravy, je primárne zvýšiť bezpečnosť pacienta a vytvoriť predpoklady na zvýšenie kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti.
Lekárska komora odklad kategorizácie nemocníc víta, v zálohe má vlastný návrh reformy
Kvalita a efektívne využitie zdrojov majú byť tiež podporené vytvorením úrovní nemocníc, konkrétne budú zadefinované ako komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná.
Zadefinovať sa má aj rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom zavádzanej kategorizácie ústavnej starostlivosti, a teda aj ďalšie podmienky a pravidlá pre poskytovanie tejto starostlivosti. Sú nimi napríklad maximálne čakacie doby, minimálne počty vybraných zdravotných výkonov, ako aj indikátory kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti.
Minimálna sieť poskytovateľov
Zaviesť by sa mal aj nový spôsob definovania minimálnej siete poskytovateľov, ktorí prevádzkujú ambulanciu všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých a všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast.
Zohľadňujú sa pritom kapacitná priepustnosť, teda aby bol dostatok lekárov pre obyvateľov a miestna dostupnosť, teda čas dojazdu na úrovni okresov. Zavádza sa tiež nový nástroj na identifikáciu rizikových okresov, kde nie je dostatočne zabezpečená všeobecná ambulantná starostlivosť.
Kategorizácia nemocníc sa odkladá, Lengvarský dal verejným prísľubom čas k príprave vykonávacích predpisov
Zmyslom úpravy tiež je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy zdravotných výkonov, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov, koncentrovali do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa zabezpečí lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
V navrhovanej úprave je taktiež zefektívnený koncept zoznamu poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti.
Riešiť plánujú aj akútnu zdravotnú starostlivosť
Ministerstvo zdravotníctva SR paralelne s touto reformou pripravuje aj ďalšie. Postupne sa bude riešiť akútna zdravotná starostlivosť, teda siete záchrannej zdravotnej služby, následná a dlhodobá starostlivosť a špecializovaná ambulantná starostlivosť.
Má sa tiež dokončiť implementácia zmeny financovania ústavnej starostlivosti a podporiť či zmeniť vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.
Zákon by mal vstúpiť do platnosti od 1. januára 2022 s výnimkou ustanovení o kategorizácii ústavnej starostlivosti pri podávaní žiadostí a vyhodnotení siete kategorizovaných nemocníc, ustanovení týkajúcich sa zoznamu čakajúcich poistencov z dôvodu nutnosti prípravy informačných systémov zdravotných poisťovní, Národného centra zdravotníckych informácií a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2023 a okrem ustanovení týkajúcich sa povinností pri kategorizácii ústavnej starostlivosti, zrušení doterajšej koncovej siete a jej nahradením piatimi sieťami nemocníc, pri ktorých sa účinnosť navrhuje na 1. januára 2024.